Odstartoval Sojuz, má napravit reputaci vesmírného programu

raketa Sojuz

raketa Sojuz Zdroj: profimedia.cz

Z kazašského Bajkonuru dnes ve 04:40 SELČ úspěšně odstartovala ruská raketa Sojuz TMA-05M. S mezinárodní tříčlennou posádkou, kterou tvoří ruský kosmonaut Jurij Malenčenko, americká astronautka Sunita Williamsová a Japonec Akihiko Hošide, míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Spojit by se s ní měla v úterý v 6:52 SELČ.

Startu, který proběhl podle plánu, přihlíželi příbuzní posádky i jejich kolegové z pozorovacího pódia postaveného na kosmodromu provozovaném Ruskem v suchých jižních stepích Kazachstánu. Moskva doufá, že tato mise pomůže obnovit důvěru v ruský vesmírný program po sérii loňských potíží.

Pro případ nouzového přistání byla podél dráhy letu rozmístěna dvacítka vojenských a civilních letadel a také jedna pátrací a záchranná loď ruského námořnictva.

Od odstavení všech raketoplánů v loňském roce jsou Spojené státy závislé na Rusku při přepravě astronautů na ISS, která USA stojí 60 milionů dolarů za osobu, napsala agentura Reuters.

Misi velí Williamsová, a je to teprve podruhé v historii světové kosmonautiky, kdy je velitelkou posádky žena. Poprvé se této role v roce 2007 úspěšně zhostila Američanka Peggy Whitsonová.

Šestačtyřicetiletá Williamsová je v délce pobytu ve vesmíru rekordmankou mezi ženami. Astronautka, která má po otci indické a po matce slovinské kořeny, strávila už na oběžné dráze celkem 195 dní. V letech 2006 až 2007 se do vesmíru vydala na palubě raketoplánu Discovery. V té době také překonala ženský rekord v pobytu v otevřeném kosmu. Při čtyřech výstupech pracovala mimo ISS celkem přes 29 hodin.

Malenčenko, který se ujal pilotáže lodi, je podle RIA Novosti jeden z nejzkušenějších ruských kosmonautů. V minulosti se zúčastnil tří dlouhodobých expedicí na bývalé orbitální stanici Mir a na ISS, do kosmu letěl i americkým raketoplánem.

Nová posádka se na ISS připojí k trojici, kterou tvoří Rusové Gennadij Padalka a Sergej Revin a Američan Joseph Acaba. Tým čeká náročný program, v plánu je mimo jiné 33 experimentů. Malenčenko a Padalka během pobytu v komplexu vystoupí do volného prostoru, aby připravili nákladovou plošinu pro připojení nového laboratorního modulu, jehož vynesení do kosmu je naplánováno na rok 2013. Očekává se, že k ISS také během mise dorazí dvě ruské nákladní lodě a jedna japonská a také komerční nákladní modul Dragon společnosti SpaceX.

Dnešní start se uskutečnil necelé tři týdny poté, co se na Zemi vrátila čínská vesmírná loď Šen-čou 9, a ukončila tak misi, která přivedla do vesmíru první čínskou kosmonautku. Šlo o čtvrtý start čínské rakety s lidskou posádkou od roku 2003.