Pákistán tlačí na USA: připlaťte za konvoje | E15.cz

Pákistán tlačí na USA: připlaťte za konvoje

Pákistán tlačí na USA: připlaťte za konvoje
Uzavřené dopravní cesty v Pákistánu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Summit Severoatlantické aliance v Chicagu poznamenaly spory Spojených států s Pákistánem o zásobování jednotek v Afghánistánu. Před zahájením akce se hovořilo o tom, že dohoda s Islámábádem o znovuotevření logistických tras je na spadnutí, prezident Ásif Alí Zardárí ale přijel s podmínkami, které jsou pro Američany jen stěží přijatelné.

Islámábád cesty uzavřel loni v listopadu poté, co při leteckém úderu paktu přišlo o život 24 pákistánských vojáků. Za jejich znovuotevření žádá veřejnou omluvu. Přeje si také, aby Spojené státy „přezkoumaly“ užívání bezpilotních letadel k útokům na území Pákistánu. A v neposlední řadě chce razantně zvýšit ceník za průjezd zásobovacích konvojů. Tranzitní poplatek za vozidlo by měl ze současných 250 dolarů podstatně vzrůst, některé zdroje hovoří až o pěti tisících.

Spojené státy jsou však toho názoru, že Pákistánu už poskytují dostatečně vysokou pomoc. Americký prezident Barack Obama se odmítl se Zardárím setkat. „Trpělivost s Pákistánem je namáhavá věc nejen pro USA, ale pro celou alianci,“ řekl listu The Times nejmenovaný americký představitel.

NATO v současnosti více používá letadla a severní – složitější – zásobovací trasu přes Rusko a středoasijské země. Pro stahování vojsk z Afghánistánu ale bude podle některých názorů tranzit přes Pákistán klíčový. V prohlášení paktu stojí, že bude s Pákistánem nadále na otevření cest spolupracovat.

Dialog o odchodu spojeneckých vojsk z Afghánistánu byl napjatý také kvůli novému francouzskému prezidentovi Françoisovi Hollandovi. Jeho záměr poslat domů jednotky své země už letos, tedy o dva roky dříve oproti harmonogramu aliance, se nelíbí například německé kancléřce Angele Merkelové. Prezident tvrdí, že není o čem jednat, protože jde o záležitost francouzské suverenity.

Dílčího úspěchu dosáhl summit v otázce financování afghánských bezpečnostních sil, na něž je nutné sehnat několik miliard dolarů ročně. Washington po svých partnerech žádá 1,3 miliardy dolarů, miliardu prý už má přislíbenou.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!