Řecko je připraveno vrátit se na trh s dluhopisy, tvrdí premiér Tsiparis

Euro (ilustrační foto)

Euro (ilustrační foto) Zdroj: CC BY 2.0: Images Money via Flickr

Řecký premiér Alexis Tsipras
ilustrační foto
Alexis Tsipras
4
Fotogalerie

Řecký premiér Alexis Tsipras na zasedání vlády prohlásil, že by Řecko už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Atény by emisí státních dluhopisů otestovaly důvěru investorů k této zadlužené zemi poprvé od roku 2014. Možnost návratu na trhy je podle Tsiprase jedním z výsledků posledního zasedání ministrů financí eurozóny.

Euroskupina minulý týden rozhodla, že Řecko bude moci ze záchranného fondu eurozóny ESM dostat novou část úvěru z třetího záchranného programu v sumě 8,5 miliardy eur (223 miliard korun), aby bylo schopno příští měsíc vyrovnat splatné dluhy.

Ministři rovněž uvedli, že přijmou další kroky ke zmírnění řeckého dluhu hned po skončení nynějšího programu v příštím roce. K finanční pomoci Řecku se po dvouletém váhání rozhodl připojit i Mezinárodní měnový fond (MMF).

Tržní výnosy desetiletých řeckých vládních dluhopisů od dohody eurozóny ze čtvrtka minulého týdne klesly o zhruba 0,3 procentního bodu a nyní se pohybují kolem 5,5 procenta. Jsou tak na nejnižší úrovni od září 2014.

"Očekávám, že v nadcházejícím období bude pokles výnosů pokračovat, takže velmi brzy budeme moci uskutečnit za dobrých podmínek náš první test na trzích," citovala Tsiprase agentura Reuters. Pokles výnosů je podle něj "jasný kritériem důvěry" investorů.

Premiér dodal, že ministři zemí eurozóny se rovněž shodli na podpoře návratu Řecka na trhy. Cílem je, aby Atény byly hned po skončení záchranného programu schopny refinancovat své dluhy emisemi nových dluhopisů.

Řecko se po vypuknutí své dluhové krize v roce 2010 vrátilo dočasně na trh dluhopisů dvěma emisemi v roce 2014. Pak ale přišly volby a další fáze krize, v níž první Tsiprasova levicová vláda, zvolená díky slibu, že ukončí politiku úspor požadovanou věřiteli, nebyla dlouho ochotna sjednat dohodu na novém úvěrovém programu.