Růst eurozóny znatelně zpomalil | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Růst eurozóny znatelně zpomalil

Růst eurozóny znatelně zpomalil
Výroba vozů BMW v německém Dingolfingu
• 
ZDROJ: BMW

ČTK

Meziroční hospodářský růst eurozóny ve třetím čtvrtletí zpomalil z 2,2 na 1,7 procenta a v celé Evropské unii zvolnil z 2,1 na 1,9 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V porovnání s předchozím kvartálem se růst hrubého domácího produktu snížil v eurozóně z 0,4 na 0,2 procenta a v Evropské unii z 0,5 na 0,3 procenta.

Růst zaostal za očekáváním analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters předpokládali, že eurozóna čtvrtletně stoupne o 0,4 procenta a meziročně o 1,8 procenta.

Čtvrtletní výkon eurozóny je nejslabší od druhého kvartálu 2014, kdy byl poznamenán dluhovými problémy zemí platících eurem. Podle Reuters za to do značné míry mohou problémy v Itálii. Eurostat v rychlém odhadu data za jednotlivé státy neuvádí, z dnešních údajů italského statistického úřadu ale vyplývá, že v Itálii se růst HDP ve čtvrtletí zastavil a je nejslabší od čtvrtého čtvrtletí 2014.

Praha v inovacích zaostává za evropským průměrem, lépe je na tom i Bratislava

Eurostat upozornil, že předběžný odhad vychází z údajů od 16 členských zemí, které mají na HDP eurozóny podíl 92 procent a na HDP celé EU pak 89 procent. Zpřesňující zprávu úřad zveřejní 14. listopadu.

Evropská komise dnes zpomalení ekonomiky potvrdila, ekonomická nálada podle jejích dat klesá v eurozóně už deset měsíců a pokles překonává očekávání. V říjnu se nálada manažerů a spotřebitelů snížila na 109,8 bodu ze zářijových 110,9 bodu, což byl největší propad od března.

Nezávislost centrálních bank může být ohrožena, varuje šéf ECB

Zpomalení hospodářského růstu je nepříjemné pro Evropskou centrální banku (ECB), která zamýšlí ukončit program nákupu aktiv. Ten zavedla v roce 2015, aby podpořila inflaci a hospodářský růst. Ekonomové nicméně nepovažují za pravděpodobné, že ECB od svých plánů upustí. Může ale posunout zvýšení rekordně nízkých úrokových sazeb. Zatím rada guvernérů ECB očekává, že zůstanou na současné úrovni alespoň do léta 2019.

ECB minulý týden nechala měnovou politiku beze změn. Potvrdila také, že je letos připravena ukončit nákupy dluhopisů, kterými se snaží podporovat inflaci a hospodářský růst, přestože výhled růstu se zhoršuje a existuje riziko politických turbulencí v Itálii. Šéf ECB Mario Draghi uznal, že tempo růstu ekonomiky eurozóny je v poslední době slabší a že je spousta rizik, například ochranářská obchodní politika a nestabilita na rozvíjejících se a na finančních trzích. Přesto nevidí důvod současné plány měnit, protože rizika zůstávají převážně pod kontrolou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!