Sibiř v plamenech. V Rusku se šíří zničující lesní požáry
V Rusku se šíří zničující lesní požáry, většina na východě Sibiře v republice Jakutsko. Celostátně jich úřady zaznamenaly 252 na ploše 4,2 milionu hektarů, což odpovídá rozloze Švýcarska. S odkazem na ruské úřady o tom píše agentura DPA. Oheň se nedaří dostat pod kontrolu i přes nasazení více než 9500 hasičů. Jih země se po silných deštích potýká zase se záplavami. Znepokojení nad „dosud nevídanými“ přírodními katastrofami dnes vyjádřil prezident Vladimir Putin.
„Rozsah a povaha přírodních katastrof v některých oblastech je naprosto bezprecedentní,“ řekl prezident podle agentury AFP při zasedání vlády, jehož část vysílala televize. Zároveň vyzval, aby se otázky týkající se životního prostředí řešily “hlubokým a systematickým“ způsobem.
Jakutsko je nejchladnější oblastí Ruska. Šíření plamenů v řídce obydleném regionu už týdny usnadňuje sucho a větry. Podle úřadů je situace velmi obtížná.
Požárníci se teď snaží zabránit tomu, aby oheň zasáhl 11 vesnic. V hašení pomáhají letadla. Na jakutském letišti vzdáleném zhruba 4800 kilometrů od Moskvy jim úřady vyčlenily dvě přistávací dráhy. Přeprava osob je omezená kvůli hustému kouři, kterým trpí i stovky vesnic a desítky měst.
Většinu požárů v Rusku se podle DPA nepodaří uhasit. Často se šíří v odlehlých regionech a neohrožují žádná osídlení nebo infrastrukturu. Nasazení hasičských jednotek v těchto lokalitách by podle úřadů bylo příliš drahé.
Zatímco ohněm ohrožované regiony doufají, že začne pršet, v jiných oblastech mají vody po srážkách moc. Povodně hlásí ruské černomořské pobřeží a Krymský poloostrov. Pod vodou se podle úřadů ocitlo více než 1300 domů a přes 1500 lidí muselo opustit své domovy. Na 100 tisíc lidí je bez proudu a evakuováno muselo být mnoho dětských táborů. Podle předpovědi počasí mají v regionu silné deště pokračovat další dva dny.
Turecko, které leží na druhé straně Černého moře, tento týden zasáhly také povodně. Čtyři desítky lidí zahubily a další se pohřešují.