Ukrajinská armáda prý pronikla do Doněcka | E15.cz

Ukrajinská armáda prý pronikla do Doněcka

Ukrajinská armáda na východě země
Ukrajinská armáda na východě země
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Share on Facebook Messenger
Ukrajinské dobrovolnické prapory Azov a Šachtarsk údajně pronikly do Doněcka obklíčeného ukrajinskou armádou. Oznámil to na Facebooku velitel praporu Azov Ihor Mosijčuk. Uvedl, že bojovníci začali město "čistit od teroristů".

Útočné jednotky dobrovolníků podle Mosijčuka operují ve městě, které dosud navzdory obležení pevně ovládali separatisté. Armádní jednotky už před dvěma týdny zahájily praktickou blokádu města, kde před zahájením bojových operací žil milion lidí. Z Doněcka ale postupně mnoho rodin uprchlo, podle ruských médií jde o statisíce.

Ukrajinská armáda se dosud bojovým střetům přímo v Doněcku vyhýbala. Přesto bylo městské centrum několikrát vystaveno palbě z minometů a granátometů, úlomky šrapnelů podle očitých svědků zabily několik lidí. Ve městě jen s přestávkami funguje veřejná doprava, vázne zásobování a občas i dodávka vody a elektřiny.

Prapory Azov a Šachtarsk jsou složeny z dobrovolníků. Příslušníci oddílů Azov, nazývaní „černooděnci“, podléhají velení ministerstva vnitra. Prapor má podle dostupných informací kolem 300 mužů. Prapor Šachtarsk je složen převážně z dobrovolnických oddílů z Doněcké a Luhanské oblasti. I on je podřízen kyjevskému ministerstvu vnitra.

Ukrajinská armáda zveřejnila prohlášení, v němž vyloučila nasazení těžké bojové techniky ve větších městech. Poradce ministra obrany Zorjan Škyrjak v prohlášení uvedl, že nasazení těchto zbraní ve městech je „kategoricky zakázáno“. Údery jsou prý vedeny výhradně na postavení vzbouřenců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.