Ukrajinský prezident chce jednat s opozicí, chystá kulatý stůl | E15.cz

Ukrajinský prezident chce jednat s opozicí, chystá kulatý stůl

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Viktor Janukovyč souhlasí s návrhem na uspořádání celonárodní diskuse u kulatého stolu, která by přispěla k řešení nynější politické krize v zemi. Návrh na jednání, které se má uskutečnit v úterý, předložili minulou středu prezidentovi tři jeho předchůdci v nejvyšším úřadu Leonid Kravčuk, Leonid Kučma a Viktor Juščenko.

Podle tří bývalých prezidentů má beseda u kulatého stolu uvolnit nynější dramatickou konfrontaci, kterou koncem listopadu odstartovalo odvolání ukrajinského podpisu pod dohodou o přidružení k Evropské unii. Ústup Janukovyče od integrace s Evropou vyvolal v zemi masové demonstrace, do nichž v Kyjevě statisíce lidí.

Víkendové demonstrace ukrajinské opozice

Janukovyč se podle prohlášení prezidentské kanceláře s třemi bývalými prezidenty, tedy Kravčukem, Kučmou a Juščenkem, setká v úterý. K jednání by měli být přizváni jak představitelé státní moci, tak i opozice. Kterého z opozičních politiků hodlá Janukovyč pozvat, prezidentská kancelář neuvedla.

Tři bývalí prezidenti minulý týden fakticky podpořili požadavky demonstrující opozice. Ve výzvě Janukovyčovi uvedli, že ukrajinská vláda by se měla vrátit k rozhovorům s Evropskou unií o podpisu asociační smlouvy.

Politické řešení hluboké krize má v úterý v Kyjevě pomoci nalézt i ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová, která chce podle prohlášení Evropské komise na Ukrajině jednat dva dny. Ukrajinská média zároveň s odvoláním na zdroje z amerického velvyslanectví oznámila, že v Kyjevě je rovněž očekávána náměstkyně ministra zahraničí USA pro evropské záležitosti Victoria Nulandová.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video