Velmoci si prý nestanovily novou lhůtu pro dohodu s Íránem | E15.cz

Velmoci si prý nestanovily novou lhůtu pro dohodu s Íránem

Íránský jaderný reaktor v Araku
Íránský jaderný reaktor v Araku
• 
ZDROJ: Nanking2012, Wikiemdia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zástupci šesti světových velmocí a Teheránu si úmyslně nestanovili novou lhůtu pro uzavření konečné dohody o íránském jaderném programu. Uvedl to francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Už v neděli zástupci USA a Íránu uvedli, že jednání budou pokračovat i po vypršení původně plánované lhůty do 30. června.

„Učinili jsme určitý pokrok, ale stále ještě nejsme na konci procesu,“ uvedl Fabius. Problémem na straně Íránu podle něj nadále zůstává především otázka postupu při rušení protiíránských sankcí a „několik dalších věcí“. Upřesnění některých bodů dohody požadují ale i zástupci pěti států s právem veta v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů (USA, Rusko, Čína, Francie, Británie) a Německa, kteří s Íránem rozhovory vedou.

Konečná dohoda podle Fabiuse musí být „silná“, aby odradila další země na Blízkém východě, aby rovněž usilovaly o jaderný program. Takový vývoj by podle něj byl totiž „velmi nebezpečný“.

Další jednání ještě tento týden

Na jednání do Vídně se Fabius vrátí prý ještě tento týden. Až v úterý by měl do rakouské metropole po konzultacích v Teheránu dorazit také íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Ve stejný den se ve Vídni se svým protějškem Johnem Kerrym setká také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle agentury APA se v rakouské metropoli na konci týdne sejdou všichni ministři zahraničí jednajících stran i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a její předchůdkyně a zvláštní zmocněnkyně EU pro íránské rozhovory Catherine Ashtonová.

Pokračování jednání s Íránem i po 30. červnu dnes oficiálně potvrdil i mluvčí Bílého domu Josh Earnest. Americký diplomat, kterého citovala agentura Reuters, dnes ve Vídni ale upozornil, že není v plánu rozhovory prodloužit nijak výrazně. Dohody by chtěly USA prý dosáhnout ještě v rámci aktuálního kola jednání. Diplomat zároveň odmítl spekulace, že velmoci Teheránu nyní ve snaze dohodu uzavřít výrazně ustoupí.

Cílem konečné dohody je rozptýlit obavy Západu, že íránský jaderný program by mohl být zneužit k výrobě jaderné bomby. Írán tuto možnost dlouhodobě popírá. Jeho jaderný program prý slouží pouze mírovým účelům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video