Budeme muset zdražit, reaguje šéf Linetu na Trumpova cla vůči EU. Přesun výroby je jedna z možností
Výrobce zdravotnických lůžek Linet nevylučuje, že by částečný přesun výroby do USA byl jednou z možností, jak zmírnit dopad amerických cel. Část zdanění bude muset společnost promítnout i do zvýšení cen, uvedl ředitel společnosti Tomáš Kolář. Americký prezident Donald Trump hrozil nejprve 50procentním a posléze 30procentním clem na dovoz výrobků z Evropské unie. V neděli byla oznámena dohoda o clu na většinu zboží z EU ve výši 15 procent.
„Klíčové je pro nás vědět, kde jsou mantinely, ve kterých se pohybujeme. Dosud se měnily prakticky každý měsíc. Až teď můžeme spočítat všechny varianty, které připadají v úvahu,“ uvedl Kolář. Jednou z možností, o níž firma uvažuje, je částečný přesun výroby do USA. „Částečný přesun výroby je jistě jednou z možností, ale část komponentů bychom museli i tak dovážet, takže bychom se clům úplně vyhnout nedokázali,“ dodal Kolář.
Část zdanění podle něj bude společnost muset promítnout do zvýšení cen. „Pohybujeme se ale na vysoce konkurenčním trhu, takže s cenami nemůžeme hýbat podle libosti. Uvidíme, jak zareaguje trh,“ doplnil Kolář. Výzvou pro české exportéry je podle něj i vývoj kurzu, od počátku roku oslabil dolar vůči koruně o dalších téměř 15 procent.
Společnost má 95 procent tržeb ze zahraničích trhů. Zhruba 20 procent obratu Linetu tvoří trh Spojených států. Z toho asi třetina vzniká podnikáním přímo ve Spojených státech, kde Linet též působí.
Linet Group sídlí v nizozemském Dordrechtu a zaměstnává přibližně 2000 lidí. Má čtyři výrobní závody, zhruba 20 poboček a zastoupení ve více než 100 zemích. Tuzemské závody jsou v Želevčicích u Slaného a ve Slaném. Linet se kromě výroby lůžek věnuje také jejich pronájmu a nabízí i řadu služeb. V obchodním roce 2023/2024 dosáhly tržby Linet Group téměř devět miliard korun, meziročně byly o šest procent vyšší.