Akcie dál táhnou. Malí investoři nakupují na burzách cenné papíry za desítky miliard dolarů | E15.cz

Akcie dál táhnou. Malí investoři nakupují na burzách cenné papíry za desítky miliard dolarů

Investice na Wall Street nadále přitahují drobné investory
Investice na Wall Street nadále přitahují drobné investory
• 
ZDROJ: Reuters

Jaroslav Krejčí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zájem amerických domácností o investice a spekulace na akciových trzích nepolevuje. V červnu poslaly na burzy rekordní objem peněz. Neodrazují je ani hodnoty burzovních indexů, které jsou poblíž historických maxim.

Od takzvaných retailových investorů „přiteklo“ v USA minulý měsíc do akcií a akciových fondů téměř 28 miliard dolarů, v přepočtu přibližně 600 miliard korun. Jedná se o čisté nákupy, tedy částku již očištěnou o prodeje cenných papírů. Podle analytické společnosti Vanda Research šlo o nejvyšší částku přinejmenším od roku 2014, od kterého tyto údaje sleduje.

Vše nasvědčuje tomu, že rekordní bude výše investic drobných investorů i za celý rok 2021. Investiční stratégové banky Goldman Sachs minulý měsíc odhadli, že americké domácnosti letos nakoupí akcie firem a fondů, s kterými se obchoduje na amerických burzách, za 400 miliardy dolarů (8,5 bilionu korun). Nejspíš tak padne loňský rekord, který činil 367 miliard dolarů.

Zájem drobných hráčů dokládá i údaj od finančního domu JMP Securities. Podle firmy si neprofesionální američtí investoři otevřeli u makléřských firem, jako jsou Robinhood, Fidelity či Charles Schwab, v první polovině tohoto roku přes 10 milionů obchodních účtů. To je zhruba stejně jako za celý rok 2020. 

Na burzy láká drobné investory vidina zhodnocení volných peněz. Důležitou roli v tom hraje fakt, že spořící účty a fondy peněžního trhu, které bývaly v minulosti velmi oblíbené, nabízejí nulové či velmi nízké výnosy. Kvůli dosažení vyššího zhodnocení tak musí malí i profesionální investoři podstoupit vyšší riziko. Vedle akcií se předmětem rozsáhlých spekulací staly i kryptoměny.

Na účtech u makléřských domů sice mívají retailoví klienti leckdy jen pár stovek nebo tisíců dolarů, dohromady však dokážou hýbat cenami akcií jednotlivých firem. To byl v posledních týdnech a měsících případ takzvaných meme stocks, tedy například akcií firem GameStop, AMC Entertainment, Blackberry nebo Bed Bath & Beyond. Jejich kurzy vylétly v krátké době až o tisíce procent.

Díky tomu roste i podíl retailových hráčů na celkových objemech obchodů s akciemi na amerických burzách. V dosavadním průběhu roku se vyšplhal již na 24 procent z loňských 20 procent. Předchozí roky přitom aktivita drobných investorů stagnovala okolo či pod 15 procenty.

Situace se začala měnit v druhé polovině roku 2019, kdy se k platformě Robinhood začaly přidávat i další makléřské domy s nabídkou burzovního obchodování  bez poplatků. Trend pak zrychlil příchod pandemie koronaviru na jaře minulého roku. Obchodní účty si začaly otevírat miliony Američanů. V akciích, které byly najednou levnější až o desítky procent, viděli lidé jedinečnou příležitost ke zhodnocení volných peněz. 

Důvodem však byla i snaha zahnat nudu. Kvůli opatřením proti šíření nemoci lidé trávili více času doma a jednou z možností, jak se zabavit, bylo obchodování na burze. K popularitě burzovních spekulací přispělo i to, že kvůli přerušení či omezení profesionálních sportovních soutěží, nebylo najednou na co sázet.

Řada expertů očekávala, že s ústupem pandemie a návratem běžného i ekonomického života do normálu burzovní aktivita drobných investorů a spekulantů postupně opadne, jak se však ukazuje, nic takového se zatím neděje.

Od obchodování menší burziány neodrazují ani varování stratégů a profesionálních investorů, že akcie jsou předražené a hrozí dříve či později výraznější korekce cen směrem dolů. Zatím se však S&P 500 a další hlavní americké burzovní indexy i díky poptávce individuálních investorů nadále drží poblíž rekordních úrovní.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah