Akcie v Evropě skončily kvůli řeckému referendu nejhlubší ztrátou za měsíc | E15.cz

Akcie v Evropě skončily kvůli řeckému referendu nejhlubší ztrátou za měsíc

Burzy
Burzy
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Západoevropské akcie dnes utrpěly nejhlubší ztrátu za více než měsíc a jejich hlavní index FTSEurofirst 300 ztratil 3,5 procenta a smazal tak téměř polovinu celého říjnového zisku, což byl nejvyšší přírůstek od července 2009. Akciové trhy v Evropě i jinde ve světě dnes padaly kvůli rozhodnutí Řecka uspořádat referendum o přijetí druhého balíku finanční pomoci. Klesala i pražská burza, výrazně oslabila i koruna.

Pondělní večerní oznámení, v němž řecký premiér Jorgose Papandreu sdělil záměr nechat o přijetí zahraniční pomoci hlasovat v referendu, silně zpochybnilo schůdnost plánu na řešení dluhové krize, který evropský summit přijal minulý týden. Krok Atén vyvolal strach z řeckého bankrotu a z rozšíření nákazy do větších ekonomik eura v čele s Itálií.

Nejvíce ztratil index italské burzy MIB, který se propadl o 6,8 procenta. Index frankfurtské burzy DAX klesl o pět procent, pařížský CAC o 5,2 procenta, španělský IBEX o 4,6 procenta a řecký ATX o pět procent. Ztráty mírnila londýnská burza, kde index FTSE 100 klesl jen o 2,3 procenta.

Vývoj německého indexu DAX za poslední tři měsíce

DAX Autor:

Propad vedly akcie bank, jejichž index klesl o 9,3 procenta, index pojišťoven spadl o 8,8 procenta. Výrazné ztráty ale utrpěly všechny sektory.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina Řeků se staví proti pomoci, respektive proti úsporným opatřením, jimiž je podmíněna. „Pokud Řekové řeknou 'ne', úplně to vykolejí všechny dosavadní snahy o záchranu. Jelikož se bude hlasovat až v lednu, můžeme zapomenout na tradiční růst akciových trhů před koncem roku,“ poznamenal podle agentury Reuters jeden z makléřů na pařížské burze.

Poklesem začala i americká burza

Americké akciové indexy začaly dnešní obchodování poklesem o zhruba dvě procenta a v polovině dne se jejich ztráty prohloubily na téměř tři procenta. Negativní vliv na obchodování mají kromě posledního politického dění v Řecku i údaje naznačující oslabování průmyslu v Číně.

Dow Jonesův index v newyorské poledne (17:00 středoevropského času) ztrácel 2,5 procenta a byl na 11.650 bodech. Index mimoburzovního trhu Nasdaq klesl o 3,1 procenta na zhruba 2600 bodů. Širší index S&P 500 oslaboval o 2,9 procenta.

PX odepsal 3 a půl procenta

Stejně jako další evropské trhy postihly výrazné ztráty i pražskou burzu. Hlavní index PX odepsal 3,55 procenta na 897,3 bodu. Výrazně si pohoršily obě bankovní emise.

„Spouštěčem výprodejů dnes bylo rozhodnutí řeckého premiéra Jorgose Papandrea vypsat referendum o další finanční pomoci, což zcela otřáslo důvěrou investorů a vyvolalo paniku především v bankovním sektoru, kde si mnoho západoevropských bank připisuje dvouciferné ztráty,“ uvedl Josef Němý z Komerční banky.

Doplnil, že výprodeje se nevyhnuly ani českým akciím. Index PX se poprvé téměř po měsíci propadnul pod 900 bodů, dosavadní letošní minimum je už jen o 3,5 procenta níže.

Akcie Komerční banky spadly o téměř šest procent a cenné papíry rakouské Erste Bank zlevnily o 4,81 procenta. Největší ztráty zaznamenaly akcie mediální společnosti CME, které oslabily o 7,38 procenta.

Burzu dolů táhly také akcie energetické společnosti ČEZ, zlevnily o 2,38 procenta. Se ziskem uzavřely pouze akcie technologické společnosti KIT digital.

Koruna výrazně oslabila

Česká měna dnes kvůli trvající špatné náladě na trzích dále výrazně klesla. Podle údajů Patria Online byla koruna v 17 hodin v porovnání s pondělním závěrem slabší k euru o 25 haléřů na 25,08 Kč/EUR a proti dolaru klesla o 54 haléřů na 18,34 Kč/USD. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka se tak koruna vůči evropské měně dostala na nejslabší hodnotu od přelomu roku a k dolaru od poloviny letošního října.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah