Cínovecké lithium už dalo vydělat. Těžařské akcie letí vzhůru, dobře koupil i Bushův poradce
Takřka padesát procent navíc během několika dnů. Až tak se začátkem března vydařila sázka na návrat důvěry v cínovecké lithium. A to prostřednictvím akcií australské těžební společnosti European Metals Holdings, která plánuje ve společném podniku s ČEZ vzácný prvek perspektivně těžit. Stalo se tak poté, co ministerstvo průmyslu a obchodu zařadilo cínovecké zásoby jako ložiska strategického významu. Už několik dní předtím přitom australské akcie přilákaly pozoruhodného amerického kupce, který ve své době léta radil administrativě amerického prezidenta v bezpečnostních otázkách strategického významu.
„Díky těžbě lithia na našem území a připravovaným investicím v Česku můžeme vybudovat celý dodavatelský řetězec pro výrobu baterií do elektromobilů. Tyto kroky zvýší naši konkurenceschopnost, nakopnou ekonomiku a vytvoří nová pracovní místa. Zároveň tím snížíme závislost na dovozu z třetích zemí, zejména z Číny a Jižní Ameriky,“ uvedl minulý týden ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Označení ložisek za strategické má zjednodušit povolovací procesy, které budou při potenciálním rozběhu těžby nutné.
O těžbě se přitom stále nerozhodlo. ČEZ, který má ve společném podniku s Australany majoritu, loni odložil konečné rozhodnutí na letošek s odkazem na dokončení studie proveditelnosti. I přesto na akciích vypukla nákupní horečka. Akcie australské EMH od středy podražily téměř o polovinu z 5,5 na bezmála osm australských dolarů. Do té doby přitom akcie trendově zmíraly. V závěru února přitom akcie EMH po dlouhodobém poklesu spadly až téměř na devítileté minimum. Ještě v létě roku 2021 se přitom akie obchodovaly i po 86 dolarech za kus, tedy bezmála dvanáctinásobek aktuální ceny.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!