Nejhorší týden od roku 2011 připravil investory o miliardy

„Minulý týden byl velkým překvapením,“ uvedl pro Bloomberg Marshall Front, investiční ředitel společnosti Front Barnett Associates. „S padajícími cenami správci fondů asi přehodnocují své plány.“ Investoři mezitím nestíhají počítat ztráty. Z akciových trhů se minulý týden vypařilo přes 1,2 bilionu dolarů, když pokles ceny americké ropy WTI pod 58 a severomořské Brent pod 62 dolarů za barel opět připomněl nejistotu budoucího hospodářského růstu.
To se promítlo i do ukazatele volatility VIX, přezdívaného index strachu. VIX před víkendem překročil hodnotu 21 bodů, což představuje týdenní nárůst o 50 procent. Experti se snaží zklidnit situaci: „Na akciových trzích to vře kvůli koktejlu geopolitického vývoje a cen komodit, ale nesmíme panikařit. Podobné věci jsme viděli v minulosti a určitě jich budeme svědky i v budoucnu,“ řekl Tony Cross, analytik Trustnet Direct.
Důvodů k obavám ale existuje více. Globální akciový index MSCI All-Country World v minulém týdnu odepsal 3,8 procenta. Nejvíce za téměř tři roky. Evropské indexy odevzdaly mezi pěti a šesti procenty. Řecké akcie zažily nejhorší pokles od krizového roku 1987 a brazilské akcie oficiálně vstoupily do medvědího trhu, když od září stihly ztratit dvacet procent.
Cena ropy a akce centrálních bankéřů zůstanou v centru dění i tento týden. „Pozornost investorů se v týdnu bude ubírat směrem k zasedání americké centrální banky Fed a k dalšímu vývoji ceny ropy,“ míní Pavel Ryska, analytik J&T banky.
IEA prostor pro růst nevidí |
---|
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok. Důvodem je očekávaná nižší spotřeba pohonných hmot v Rusku a v jiných zemích vyvážejících ropu. Solidní produkce ropy v zemích mimo kartel vývozců OPEC zřejmě ještě zhorší převis nabídky, kvůli kterému ceny od června klesly o zhruba 40 procent. Tlak na pokles cen tak bude podle IEA pokračovat. Agentura nyní čeká růst světové poptávky po ropě v příštím roce o 900 tisíc barelů denně, což je o 230 tisíc barelů denně méně, než předpovídala v listopadu. |
10 rizik pro světovou ekonomiku v roce 2015 podle banky HSBC