Objem akciových obchodů na pražské burze klesl o víc než dvacet miliard | E15.cz

Objem akciových obchodů na pražské burze klesl o víc než dvacet miliard

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Objem obchodů s akciemi na pražské burze se loni snížil o 22 miliard na 153,4 miliardy korun. Důvodem je podle analytiků hlavně malá nabídka obchodovaných firem, propad akcií NWR a situace okolo akcií O2. Letos by se ale propad mohl přibrzdit. Obchody klesají nepřetržitě od roku 2007, kdy přesáhly bilion korun.

„Důvody jsou stále stejné jako v předešlém roce. A to nižší zájem investorů především ze zahraničí, což je dáno mimo jiné nabídkou na pražské burze, která se spíše snižuje, co se likvidních a velkých titulů týče,“ řekl ČTK analytik J&T Banky Milan Vaníček. Existenční problémy NWR a ovládnutí O2 ze strany PPF výrazně omezily obchodování s těmito, dříve důležitými tituly z pražské burzy, dodal analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. 

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz vidí za poklesem kombinaci poklesu tržní kapitalizace, tedy počtu titulů a cenové úrovně jejich akcií (o téměř pět procent), v dění kolem NWR a O2 či převisem dividendových titulů nad růstovými, což může určitou měrou vést k taktice 'kup a drž.' Dále připomněl atraktivnější příležitosti ke zhodnocení v zahraničí s možností zhodnocení i díky posilování zahraničních měn vůči koruně. 

Pokles v loňském roce lze podle analytika Patria Finance Tomáše Tomčányho také z části vysvětlit poklesem aktivity 'tvůrců trhu' s nástupem systému Xetra v listopadu 2013. Domnívá se ale, že objemy na burze by se měly postupně stabilizovat. Na meziroční srovnání ale budou letos dále negativně působit nižší objemy na O2 či výrazný propad akcií NWR v loňském roce. Pokud klesnou objemy i v letošním roce, tempo jejich poklesu by se mělo minimálně zpomalit, podotkl. Hatlapatka žádné pozitivní známky, například v podobě nových atraktivních titulů, v dohledné době nevidí. 

Podle mluvčího BCPP Jiřího Kovaříka lze obecně říci, že doznívá trend odchodu investorů zaměřujících se na rozvíjející se trhy z celého regionu. Pokles proti předchozím roku je ale marginální, jde o 12 procent. „Naopak bychom mohli říci, že se nám ztrojnásobily objemy obchodů s dluhopisy a rovněž se strukturovanými produkty,“ upozornil. 

Obchody s akciemi na pražské burze
rok miliard korun
2014 153
2013 175
2012 251
2011 371
2010 390
2009 464
2008 852
2007 1013
2006 849
2005 1041
2004 480
2003 257

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.