Birkenstock chce s pomocí Barbie na Wall Street | e15.cz

Pantofle Birkenstock chtějí na Wall Street. Hodnotu firmy pomáhá šroubovat Barbie

Prodejna Birkestock
Prodejna Birkestock
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Německý výrobce obuvi Birkenstock podal ve Spojených státech žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Jde už o druhou velkou evropskou společností, která tento měsíc usiluje o vstup na akciový trh v USA. Agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje uvedla, že nabídka by mohla společnost ocenit až na osm miliard eur.

Firma uvedla, že čisté výnosy za šest měsíců do konce března zvýšila o 19 procent na 644,17 milionů eur. Zisk však o 45,3 procenta klesl a činil 40,21 milionu eur. Finanční podrobnosti k nabídce firma v žádosti o vstup na burzu nezveřejnila.

Birkenstock se zaměřuje hlavně na pohodlnou obuv. Popularitu obuvi zvýšil filmový trhák Barbie, ve kterém se hlavní postava v podání Margot Robbieové rozhoduje, zda má vstoupit do skutečného světa, který představují právě sandály Birkenstock, a později má obuté růžové sandály této značky. V posledních letech firma spolupracovala také s luxusními značkami jako Dior a Manolo Blahnik. Loni se vydražily sandály Birkenstock patřící spoluzakladateli firmy Apple Stevu Jobsovi za více než 218 tisíc dolarů.

Kromě firmy Birkenstock plánuje vstup na akciový trh v USA i britský výrobce čipů Arm. Zájem o primární nabídky v Evropě je letos nevýrazný a hluboko pod rekordem z roku 2021. Naproti tomu v USA už letos nabídky podle údajů firmy Dealogic dosáhly dvojnásobku částky z roku 2022, uvedla agentura Reuters.

Kořeny výrobce věhlasných sandálů sahají do roku 1774. Firma začínala jako prodejce podrážek, výrobu sandálů zahájila v roce 1963. Společnost sama sebe označuje za „vynálezce stélky“. Rodina zakladatelů v roce 2021 většinu ve firmě Birkenstock prodala soukromé investiční společnosti L Catterton, kterou vlastní prodejce luxusního zboží LVMH. Menšinový podíl si ponechali dva členové rodiny Birkenstockových.

Firma Birkenstock má zhruba 6200 zaměstnanců a většinu své obuvi vyrábí v Německu. Výrobky firmy se prodávají zhruba v 90 zemích světa.

Společnost sice podrobnosti k nabídce nezveřejnila, podle dřívějších informací zdrojů by se s akciemi na Newyorské akciové burze (NYSE) mohlo začít obchodovat 9. října.

Banner odkazující na kalkulačku nejvýhodnějšího termínovaného vkladu

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah