Plán superburzy padl. Evropa zablokovala fúzi Deutsche Börse a NYSE | E15.cz

Plán superburzy padl. Evropa zablokovala fúzi Deutsche Börse a NYSE

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise dnes zablokovala plán transatlantické fúze burzovních společností Deutsche Börse a NYSE Euronext, které chtěly vytvořit největší burzovní skupinu světa. Spojením by vznikla dominantní síla na evropském trhu finančních derivátů jako opcí a termínových kontraktů, což by v tomto segmentu výrazně omezilo hospodářskou soutěž, píše se podle zdrojů z komise v rozhodnutí.

Všeobecně očekávaný verdikt potvrdily obě společnosti a Deutsche Börse oznámila, že od celé transakce odstupuje. Komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia plánuje tiskovou konferenci ve 12:30 SEČ.

Podle webové stránky listu Financial Times schválila Almuniovo doporučení Evropská komise až po nezvykle ostré debatě. Řada komisařů návrhu oponovala, protože brání vzniku „evropských šampiónů“ globálního trhu. Nejvíce se údajně o fúzi zasazoval francouzský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

Antimonopolní odbor komise odmítl argumenty obou firem, podle nichž je trh derivátů globální a že spojené skupině by konkurovala americká CME Group. Poukázal naopak na to, že nová skupina by díky fúzi derivátových trhů Eurex a Liffe měla více než 95 procent trhu obchodování s kontrakty na referenční krátkodobé úrokové sazby a německé vládní dluhopisy.

Obě burzy se dohodly na fúzi v hodnotě devíti miliard dolarů (173 miliard Kč) loni v únoru. Akcionáři obou firem spojení schválili v červenci a regulační orgány ve Spojených státech povolily spojení s podmínkami v prosinci.

NYSE Euronext vznikla v dubnu 2007 spojením newyorské burzy NYSE a evropského provozovatele akciových trhů Euronext. NYSE Euronext vedle akciové burzy v New Yorku provozuje trhy v Amsterodamu, Bruselu, Lisabonu a Paříži. Deutsche Börse provozuje frankfurtskou akciovou burzu a derivátovou burzu Eurex.

Současný systém monitorování fúzí Evropskou komisí (EK), která se tak snaží zabránit velkým podnikům získat dominantní postavení na trhu, funguje od roku 1990. Od té doby se EK ke konci loňského roku zabývala 4857 případy (loni jich bylo 309). Dosud Evropská komise zablokovala 21 fúzí, přičemž ale některá tato její rozhodnutí posléze zrušil Evropský soudní dvůr (dnes Soudní dvůr EU). Naposledy loni v lednu zablokovala EK fúzi řeckých leteckých společností Aegean Airlines a Olympic Air; sloučení podniků by podle EK vedlo k monopolu na řeckém dopravním trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah