Pražská burza a index PX. Jak si vedou akcie na domácím parketu | E15.cz

Pražská burza dnes rostla, obchodování ale poznamenal technický výpadek

Pražský burzovní palác
Pražský burzovní palác
• 
ZDROJ: Tomeš Michael / E15

vaj, E15.czPetr Šipula, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje ...
Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza po pondělním poklesu dnes opět posílila. Index PX vzrostl o 0,38 procenta na 1255,74 bodu. Dařilo se energetické společnosti ČEZ, bankovní emise zakončily smíšeně. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Obchodování ale dnes poznamenal technický výpadek, který trval asi 2,5 hodiny.

Burza přerušila obchodování v 10:19, důvodem byly podle mluvčího Jiřího Kovaříka problémy komunikačního připojení. Obchodování se všemi produkty bylo obnoveno od 13:00.

Burza dnes podle analytiků umazala část pondělních ztrát. Všímali si především posílení akcií ČEZ o 1,4 procenta na 1090 korun. "Akciím energetické společnosti pomáhá rekordní cena elektrické energie na burzách, a překonaly tak včerejší (pondělní) ztráty," uvedl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. Nejvíce se dařilo akciím společnosti Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. "Dnes ale posilovaly méně než včera (v pondělí) a přidaly 3,49 procenta na 89 korun," doplnil analytik.

Z bankovních emisí posílila Moneta Money Bank, jejíž akcie rostly o 0,24 procenta na 82,50 koruny, a Erste Bank. Její cenné papíry přidaly 0,17 procenta na 599 korun za kus. Naopak akcie Komerční banky poklesly o 0,31 procenta na 640 korun. Cenné papíry pojišťovny VIG si připsaly 0,52 procenta na 575 korun.

Koruna dnes oslabila vůči jednotné evropské měně o osm haléřů na 24,57 Kč/EUR. K dolaru si od pondělí pohoršila o 12 haléřů na 24,14 Kč/USD.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery