Pražská burza a index PX. Jak si vedou akcie na domácím parketu | e15.cz

Pražská burza po dvoudenním růstu ztratila, oslabily téměř všechny obchodované tituly

Burzovní palác, sídlo pražské burzy
Burzovní palác, sídlo pražské burzy
• 
ZDROJ: E15 Dominik Kučera
vaj

vaj, E15.czPetr Šipula, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
5

Uvolněná politika centrálních bank přispěla k výraznému nadhodnocení předních amerických indexů. Část investorů se proto raději rozhodla vyhledávat příležitosti na tuzemském parketu. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika. Každý obchodní den po jeho skončení shrnuje roboticky generovaná zpráva.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Po dvoudenním růstu dnes pražská burza ztratila. Index PX klesl o 1,18 procenta na 1328,68 bodu. Oslabily téměř všechny obchodované tituly, nejvíc energetická společnost ČEZ. V kladných číslech se udržely jen akcie výrobce nápojů Kofola, cenné papíry tabákové firmy Philip Morris stagnovaly. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

„Po dvoudenním růstu na pražské burze převažovalo vybírání zisků,“ uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra. K poklesu indexu největší měrou podle něho přispěly především akcie ČEZ, mírný pokles zaznamenaly také bankovní tituly. „Celkovou dnešní obchodní aktivitu lze hodnotit spíše jako podprůměrnou, když většina investorů vyčkává na to, jaké impulzy pro globální trhy přinese dnešní zasedání amerického FED,“ dodal Vávra.

Cenné papíry ČEZ zlevnily o 2,86 procenta na 1018 korun, akcie pojišťovny VIG ztratily 2,07 procenta na 568 korun a akcie Komerční banky klesly o 0,85 procenta na 698 korun. Cenné papíry Monety Money Bank uzavřely níž o 0,36 procenta na 83,10 korunách a akcie Erste Bank zlevnily o 0,3 procenta na 735,20 korun.

Posílila pouze Kofola, jejíž cenné papíry zdražily o 0,42 procenta na 241 korun.

Koruna dál zpevnila k euru, dnes o 11 haléřů na 23,70 koruny za euro. K dolaru se po třech týdnech vrátila pod 22 koruny za dolar a posílila o 15 haléřů na 21,95 koruny za dolar.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery