Pražská burza ve čtvrtek pokračovala v růstu, index PX posiloval nad 1600 body

Burzovní palác, sídlo pražské burzy

Burzovní palác, sídlo pražské burzy Zdroj: E15 Dominik Kučera

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza ve čtvrtek pokračovala v růstu. Index PX posílil svoji rekordní hodnotu za posledních šestnáct let a dál vzrostl o 0,77 procenta na 1612,52 bodu. Pomohly mu akcie Monety Money Bank, které zdražily téměř o čtyři procenta. Dařilo se i energetické společnosti ČEZ, pojišťovně VIG či Komerční bance. 

Nejvýraznější posílení zaznamenaly cenné papíry Monety, které zdražily o 3,99 procenta na 109,40 koruny. „Od začátku roku titul přidal přes šestnáct procent a to ještě mají akcionáři k dispozici dividendu,“ uvedl makléř Fio banky Pavel Hadroušek.

Akcie skupiny ČEZ zpevnily po středečním oznámení vlády, že dva jaderné bloky v Dukovanech vybuduje jihokorejská společnost KHNP, o 0,83 procenta na 911 korun. Dařilo se rovněž cenným papírům metalurgické firmy Gevorkyan, které posílily o 0,78 procenta na 258 korun. Z bankovních titulů rostla také pojišťovna VIG a Komerční banka.

V záporných číslech naopak skončily cenné papíry tabákové firmy Philip Morris, zbrojovky Colt, skupiny Erste a výrobce dronů Primoco. Kofola a Photon Energy zůstaly na nule.

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

  • ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

  • Kofola ČeskoSlovensko

Nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Primoco UAV

Výrobci bezpilotních letounů svědčí současná geopolitická situace, která zvedá zájem o jeho stroje.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 6. květnu 2024