Recese a akcie: Přijde propad o desítky procent? | E15.cz

Recese a akcie: Přijde propad o desítky procent?

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP/Patrick Sinkel
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O recesi už si štěbetají vrabci na střechách. V eurozóně je považována za hotovou věc, ve Spojených státech ještě optimisté věří v "proklouznutí" ekonomiky těsně v kladném teritoriu hospodářského růstu. Co bude znamenat recese pro akcie? To ukazuje zajímavý graf z dílny Jamese Stacka InvesTech Research. K jakým vede závěrům?

- Medvědí trhy hlubší než 40 procent jsou výjimkou, ne normou. Pouze čtvrtina medvědích trhů od roku 1940 byla takto hluboká.

- Medvědí trh v letech 2000 až 2002 byl tak drtivý proto, že byly akcie extrémně nadhodnocené. Nasdaq následně ztratil 78 procent, což dopadlo i na index S&P 500, protože řada velkých technologických firem spadala i do tohoto indexu.

- Nevážené (cenové) indexy (jako je například Dow) propadly v letech 2000 až 2002 pouze o čtvrtinu.

- Medvědí trh v letech 2007 až 2009 byl tak krvavý proto, že se najednou odhalila slabost všech cenných papírů navázaných na nekvalitní americké hypotéky. Těch byly plné rozvahy největších bank.

- Medvědí trhy bez současně probíhající recese jsou naprostou raritou. Od roku 1940 jsou ztráty během nich spíše menší. Výjimkou je rok 1987 ze ztrátou 34 procent. V té době se ovšem prudce propadal americký dolar a rostly úrokové sazby.

- Průměrné ocenění na základě zisku na akcii (P/E) v době před vypuknutím medvědího trhu je 21,8 (index S&P 500). Dnes se americké akcie pohybují na úrovni P/E okolo 15.

Medvědí trh a recese ve Spojených státech Autor: investicniweb.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah