Singer: Koruna před přijetím eura posílí, díky spekulantům

Guvernér ČNB Miroslav Singer,

Guvernér ČNB Miroslav Singer, Zdroj: CTK

Česká koruna by měla před přijetím eura posílit, uvedl na dnešním Fóru Zlaté koruny guvernér České národní banky Miroslav Singer. Důvodem budou především jako u jiných zemí včetně Slovenska spekulace investorů.

„Důvod není ani tak fundamentální, jako spekulativní. Když věříte, že ta měna té země do té eurozóny nakonec vstoupí, tak ta sázka na posílení měny je poměrně triviální finanční hra. Protože to posílení znamená, že země spíše splní inflační podmínky a spíše splní úrokovou podmínku,“ řekl Singer.

Zároveň ale upozornil, že současná vláda nemá přijetí eura v programu, takže o vstupu do eurozóny bude nejdříve rozhodovat nový kabinet vzešlý z voleb v roce 2017. Následně koruna musí dva roky setrvat v systému směnných kurzů ERM II. Takže technicky je podle Singera nejbližší možný termín přijetá eura v roce 2020.

Nejdříve v roce 2020, uvedl už dříve Sobotka

I podle dřívějšího vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je nejbližší možný termín pro vstup Česka do eurozóny v roce 2020. Na stanovení takového termínu ale podle předsedy vlády v koalici neexistuje shoda. Přijetí eura dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman. V pondělí prezident řekl, že Česko by při možném přijetí eura nemuselo kvůli intervenci ČNB přijímat společnou měnu v tak výhodném kurzu, jako dříve Slovensko.

Proti urychlenému zahájení příprav pro přijetí eura se podle dnes zveřejněného průzkumu společnosti Ipsos vyslovilo 85 procent Čechů.

Česko podobně jako ostatní unijní státy v přístupové smlouvě přislíbilo euro přijmout. Zatím ale Česká republika není ani součástí systému směnných kurzů označovaného jako ERM II, v němž musí země být před zavedením společné měny nejméně dva roky.

Průzkum: Platit eurem nechce 85 procent dotázaných
Postoj lidí k přijetí společné evropské měny se během posledních dvou let příliš nezměnil. Proti zavedení eura je 85 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro Fórum Zlaté koruny. V říjnu 2013 bylo proti zavedení eura 87 procent lidí.
Pro urychlené zahájení příprav na přijetí eura se v průzkumu vyslovilo 12 procent lidí, zatímco před dvěma roky to bylo sedm procent lidí. Nejméně negativní jsou k přijetí eura vysokoškoláci, vyplývá z průzkumu. Provedla jej společnost Ipsos na počátku dubna mezi tisíci respondenty z celé ČR.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je nejbližší možný termín pro vstup Česka do eurozóny v roce 2020. Na stanovení takového termínu ale podle předsedy vlády v koalici neexistuje shoda. Přijetí eura dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, na schůzce s ním se Sobotka počátkem dubna shodli na potřebě zintenzivnit o tomto tématu debatu.
Během jara by se tak k tématu vstupu do eurozóny měl Zeman a Sobotka sejít s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem a členem bankovní rady ČNB Jiřím Rusnokem, kterého Zeman plánuje příští rok jmenovat na Singerovo místo.
Česko podobně jako ostatní unijní státy v přístupové smlouvě přislíbilo euro přijmout. Zatím ale Česká republika není ani součástí systému směnných kurzů označovaného jako ERM II, v němž musí země být před zavedením společné měny nejméně dva roky.