Investiční bankovnictví pod tlakem. Velké finanční domy ruší desítky tisíc míst | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Soumrak práce investičního bankéře? Velké finanční domy ruší desítky tisíc míst

sou

Klesající úrokové míry, nízký objem obchodování a stále více se prosazující automatizace. To jsou důvody, proč z investičního bankovnictví mizí desítky tisíc pracovních míst.

Velké finanční domy jako HSBC, Barclays, Société Générale, Citigroup nebo Deutsche Bank hodlají propouštět. Od dubna už globální investiční banky oznámily rušení v souhrnu téměř 30 tisíc pracovních míst. Většina z nich se týká evropských poboček, více než polovina pak samotné Deutsche Bank, píše list Financial Times. V New Yorku, centru amerického finančnictví, ale situace není o nic lepší. Oproti minulému roku snížily tamní investiční banky počet pracovních míst o bezmála tři tisíce, tedy zhruba o dvě procenta.

Šéfové bank jsou pod tlakem svých investorů, kteří chtějí banky přimět k úsporám a udržet tím adekvátní míru ziskovosti. I přes avizované škrty se však důvěra v investiční banky nevrací. Od loňského listopadu, kdy dlouhodobá úroková míra ve Spojených státech opět začala klesat, se trhy vydaly oběma směry. Zatímco index amerických bank KBW od té doby spadl o pět procent, index největších amerických podniků S&P 500 naopak o šest procent vzrostl. Podobně jako KBW je na tom i index Stoxx, který odráží výkon akcií evropských bank a který od loňského listopadu ztratil 16 procent. Stoxx se kvůli tomu dostal na tříleté minimum.

Deutsche Bank představila plán záchrany, propustí pětinu zaměstnanců

Byť se důvody poklesu akcií jednotlivých bank mohou lišit, v sektoru lze najít i společné rysy, které negativní trend prohlubují, a to například narůstající hromadu dluhů se záporným úrokem.

„Výhled příjmů investičních bank je proto čím dál slabší. Vydělávat v prostředí nulového nebo negativního úroku je pro investiční banku mimořádně obtížné,“ vysvětluje pro Financial Times Andrew Lowe, bankovní analytik společnosti Berenberg. Jejich zisky navíc snižují i nové trendy ve finančnictví, jako je automatické obchodování, pasivní investování nebo konsolidace investičních objemů.

Má být Česko součástí postsovětské investiční banky? Senátoři žádají více informaci

Autor: sou
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!