Investiční bankovnictví pod tlakem. Velké finanční domy ruší desítky tisíc míst | E15.cz

Soumrak práce investičního bankéře? Velké finanční domy ruší desítky tisíc míst

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Klesající úrokové míry, nízký objem obchodování a stále více se prosazující automatizace. To jsou důvody, proč z investičního bankovnictví mizí desítky tisíc pracovních míst.

Velké finanční domy jako HSBC, Barclays, Société Générale, Citigroup nebo Deutsche Bank hodlají propouštět. Od dubna už globální investiční banky oznámily rušení v souhrnu téměř 30 tisíc pracovních míst. Většina z nich se týká evropských poboček, více než polovina pak samotné Deutsche Bank, píše list Financial Times. V New Yorku, centru amerického finančnictví, ale situace není o nic lepší. Oproti minulému roku snížily tamní investiční banky počet pracovních míst o bezmála tři tisíce, tedy zhruba o dvě procenta.

Šéfové bank jsou pod tlakem svých investorů, kteří chtějí banky přimět k úsporám a udržet tím adekvátní míru ziskovosti. I přes avizované škrty se však důvěra v investiční banky nevrací. Od loňského listopadu, kdy dlouhodobá úroková míra ve Spojených státech opět začala klesat, se trhy vydaly oběma směry. Zatímco index amerických bank KBW od té doby spadl o pět procent, index největších amerických podniků S&P 500 naopak o šest procent vzrostl. Podobně jako KBW je na tom i index Stoxx, který odráží výkon akcií evropských bank a který od loňského listopadu ztratil 16 procent. Stoxx se kvůli tomu dostal na tříleté minimum.

Byť se důvody poklesu akcií jednotlivých bank mohou lišit, v sektoru lze najít i společné rysy, které negativní trend prohlubují, a to například narůstající hromadu dluhů se záporným úrokem.

„Výhled příjmů investičních bank je proto čím dál slabší. Vydělávat v prostředí nulového nebo negativního úroku je pro investiční banku mimořádně obtížné,“ vysvětluje pro Financial Times Andrew Lowe, bankovní analytik společnosti Berenberg. Jejich zisky navíc snižují i nové trendy ve finančnictví, jako je automatické obchodování, pasivní investování nebo konsolidace investičních objemů.

Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah