Švýcaři chtějí své bankovky chránit zákonem, jejich rušení odmítají | E15.cz

Švýcaři chtějí své bankovky chránit zákonem, jejich rušení odmítají

Švýcaři chtějí své bankovky chránit zákonem, jejich rušení odmítají
Švýcarský frank (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Maur via Flickr

Pavel Michl

Zatímco se v Evropské Unii mluví o omezování bankovek s vysokou nominální hodnotou, Švýcarska se tento trend netýká. Tamní obyvatelé se obávají ztráty soukromí, které by omezení hotovostních plateb přineslo. V zemi byl navržen zákon, který by zakotvil současné denominace papírových platidel. Švýcarská tisícifrankovka je přitom jednou z nejhodnotnějších bankovek na světě.

„Hotovost je majetek, hotovost je svoboda,“ řekl agentuře Bloomberg právník Manuel Brandenberg, člen Švýcarské lidové strany a autor návrhu zákona. „Posiluje jednotlivce, protože je to hmotné bohatství.“

Návrh zákona, který by ukotvil současné hodnoty bankovek, již získal podporu na úrovni kantonů a momentálně o něm jedná centrální banka. Ve Švýcarsku kolují v oběhu bankovky v hodnotách od deseti do tisíce franků (v přepočtu 24 770 korun). „Chceme garantovat, že hotovost zůstane v platnosti. Pokud je to napsáno v zákoně, je těžší to změnit,“ dodává Brandenburg.

I kdyby se Brandenbergův návrh nakonec zákonem nestal, i tak se švýcarský frank zeštíhlení zřejmě obávat nemusí. V zemi se nediskutuje o rušení bankovek s nejvyšší hodnotou tak jako například v Evropské Unii. Začátkem tohoto roku ministři financí zemí Evropské Unie vyzvali ECB, aby zvážila budoucnost pětiseteurových bankovek (13 500 korun).

Důvodem je skutečnost, že bankovky s vysokou hodnotou jsou spojovány s kriminální činností. Podle studie americké Harvard Kennedy School, největší obliby se takové bankovky těší především mezi teroristy, drogovými kartely a neplatiči daní. V době digitálního placení tak nepatří do peněženek běžných spotřebitelů.

Podíl plateb kartou vůči HDP

Podíl plateb kartou vůči HDP zeměPodíl plateb kartou vůči HDP zeměAutor: mic
Zdroj: Banka pro mezinárodní platby

Ve Švýcarsku je placení v hotovosti stále silně populární, obchody platební kartou u nebankovních institucí dosáhly v roce 2014 pouze jedenácti procent HDP země. Například ve Švédsku to byla čtvrtina, ve Velké Británii 34 procent.

Tento trend je patrný ve všech německy mluvících zemích, v Německu je poměr plateb kartou ještě o něco nižší než u jeho jižního souseda. V Rakousku náměstek ministra financí Harald Mahrer začátkem roku prohlásil, že obyvatelé země mají „ústavní právo na používání hotovosti, aby jejich soukromí bylo ochráněno.“ Reagoval tak na diskuze o zrušení pětiseteurové bankovky.

Soukromí je hlavním argumentem proti omezování hotovosti také ve Švýcarsku, v zemi, kde stále pro tamní občany platí bankovní tajemství. „Nechci, aby stát věděl, kdo chodí do jaké restaurace,“ tvrdí Natalie Rickliová, další členka Švýcarské lidové strany.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!