Češi budou konkurovat Nvidii, posílají stovky milionů do revoluce AI ve hrách

Zakladatel GoodAI a AI People Marek Rosa

Zakladatel GoodAI a AI People Marek Rosa Zdroj: archiv Marek Rosa

Když dnes hráči videoher interagují s počítačem řízenými virtuálními postavami, takzvanými NPC, zážitek často není příliš věrohodný. Modely stojí jako tvrdá Y na jednom místě, ve dne, v noci, za bouřky, ve sněhové vánici i v úmorném vedru, a komunikace s nimi se omezuje na to, co postavě napíše scenárista a určí designér. Změnit by to mohl rychle rostoucí obor umělé inteligence (AI), který akceleroval s příchodem OpenAI a ChatGPT. Do oblasti herních postav poháněných AI poslali už stovky milionů korun také Češi a chystají se konkurovat třeba i Nvidii.

Výrazným pokusem v nově se formujícím oboru NPC poháněných umělou inteligencí má být titul AI People od pražské společnosti GoodAI. Tu rozjel Marek Rosa, majitel firmy Keen Software House, která vytvořila globální hit Space Engineers simulující stavbu objektů ve vesmíru. Space Engineers se prodávají po milionech kusů, což Rosovi jako velkému fanouškovi AI umožnilo výdělky investovat do GoodAI. Původně šlo o projekt zabývající se výzkumem obecné umělé inteligence, nyní je ale více rozkročený.

„Celková investice do GoodAI činila více než čtvrt miliardy korun,“ spočítal Rosa pro e15. „Do předprodukce a výzkum a vývoj AI People šlo 66 milionů, v produkční fázi je to aktuálně 50 milionů,“ doplnil.

AI People mají být plnohodnotnou hrou připomínající kupříkladu The Sims. Ovšem s tím rozdílem, že jednotlivé postavy budou řízeny velkým jazykovým modelem, takže mají navodit iluzi toho, že opravdu existují. „Dosáhli jsme toho, že takzvaní agenti spolu interagují, mluví, vnímají prostředí, mají charakter a emoce. Teď je před námi výzva přetvořit tuto technologii v zábavnou hru, kde hráči i agenti budou čelit výzvám a překonávat je,“ popsal Rosa.

AI People brzy mají vyjít v testovací verzi a Rosa slibuje revoluci v NPC. Technologii chce případně licencovat dalším tvůrcům her. Tím by se nestal „pouze“ vývojářem her, ale také dodavatelem nástrojů, které na pozadí virtuální světy pohání. A to je docela velký byznys. Například americká společnost Unity, od níž si vývojáři kupují takzvaný engine sloužící k vykreslování grafiky či simulaci fyziky, v posledním čtvrtletí utržila přes půl miliardy dolarů.

Na formujícím se trhu s AI pro virtuální postavy se ale chtějí prosadit i další firmy. Společnost Nvidia dodávající čipy pro současnou explozi spojenou s AI letos prezentovala technologii podobnou té od Rosy. Zatím působí přesvědčivě, hovory třeba s virtuálním barmanem jsou podobné těm ze skutečného světa.

Uspět chce také kanadský startup Artificial Agency založený veterány herních studií. Firma už od investorů posbírala 16 milionů dolarů, skoro 400 milionů korun. Peníze kromě fondů jako Toyota Ventures nebo Radical Ventures poslal také český fond Kaya, známý především z investice do Rohlíku.

Artificial Agency už na testech spolupracuje s několika nejmenovanými předními herními studii s tím, že produkt má dorazit na trh příští rok. Je tedy možné, že s postavami ve hrách brzy nebude nutné komunikovat pouze prostřednictvím předem definovaných otázek a odpovědí, ale že se otevře i prostor pro improvizaci. „Postavám bude možné nastavit osobnost, cíle, vnímání světa nebo akce. AI má obří potenciál přinést do her revoluci,“ věří Brian Tanner, spoluzakladatel kanadské firmy.

AI do herního vývoje vstupuje i jinde, například pomáhá v generování částí grafiky, tvorbou zvuků a hudby či rutinních úkolech. Podle studie organizace GDC už tímto způsobem používá generativní AI už polovina herních vývojářů.