Budoucnost pražské opencard? Třeba potisk Hello Kitty

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Stepan Bruner

Marek Schwarzmann
Tereza Čapková , Marek Schwarzmann
Zatímco Praha uvažuje o konci projektu opencard, jeho provozovatel, nizozemská firma eMoneyServices (EMS), věří v pokračování a slibuje stamilionové zisky. Zajistit by je měl vstup soukromých investorů na bázi projektu PPP. A kýžené miliony má přinést reklamní potisk karet. „Třeba v podobě Hello Kitty jako u Octopus card v Hong kongu,“ tvrdí mluvčí Emoney, mateřské společnosti EMS, Martin Opatrný.

Soukromé investory, kteří by se na provozu „karty Pražana“ podíleli, by podle Opatrného byl schopný sehnat provozovatel systému opencard, anebo by se o to postaral například městský Operátor opencard. Praha by díky tomu za práva k opencard zaplatila místo půl miliardy korun „jen“ 85 milionů korun. O budoucí zisk by se pak dělila s EMS a potenciálními investory.

Komerční potenciál karty EMS vidí zejména v brandingu. Karta by na sobě mohla podle Opatrného nést různé reklamní potisky, jako ideální příklad zmínil Octupus card, která platí v Hong Kongu. Oblíbeným motivem je zde třeba růžová Hello Kitty. I když u Pražanů by zřejmě fungovalo asi něco jiného, připustil Opatrný. „Jsme přesvědčeni, že to má potenciál 100 milionů korun ročně,“ zmínil.

Kolik teď? Dva miliony

V současnosti opencard vydělává podle mluvčího zhruba dva miliony korun měsíčně. „To ale nikdo nevyužívá její komerční potenciál,“ sdělil serveru E15.cz Martin Opatrný. Pražský magistrát se chystá nabídku zvážit. „Nabídku posoudíme a následně se k ní vyjádříme,“ uvedla mluvčí Petra Hrubá.

„Opencard může představovat přechodový systém či modul k něčemu zcela novému. Jestli to bude po vzoru platebních karet nějaká samolepka či karta, aplikace v mobilu pro NFC či cokoliv jiného, to je otázka pro experty,“ nechal se v rozhovoru s E15.cz na jaře letošního roku slyšet první náměstek primátora Jan Vávra v kontextu s informacemi, že v Česku vzniká pracovní skupina, která připravuje jednotný koncept možného využití dostupných čipových technologií v bankovních kartách pro potřeby českých dopravních podniků.

Češi si přitom na „trendy“ karty nepotrpí . Design je příliš nezajímá, starají se hlavně o vedlejší výhody, uvedli v reakci na byznys plán EMS provozovatelé a vydavatelé nejmasověji rozšířených karet v Česku.

Ilustrační fotoIlustrační foto | Octopus cardI takto nějak by mohla vypadat „nová“ opencard (zdroj octopus card)

Praha se v současnosti dohodla s dodavatelem systému opencard, že provoz karty firma zajistí ještě do konce června. Hlavní město ale musí společnosti zaplatit dluhy. Pražský magistrát už má připravenu krizovou variantu, podle níž by do 14 dní od pokynu rady mohla začít místo opencard vydávat papírové průkazky a kupony.

Co dál?

Vedení města už řadu měsíců neúspěšně řeší, jak s projektem naložit dál. Vázáno je údajně nevýhodnými smlouvami z minulosti. Praha se proto snaží od EMS odkoupit práva a problematický projekt provozovat sama. Firma ale žádá 500 milionů korun, což město považuje za nepřijatelné.

Karta opencard už Prahu stála 1,35 miliardy korun. Radní včetně primátora Hudečka za prodloužení smluv s EMS z roku 2012 čelí trestnímu stíhání. Nedávno kvůli tomu navíc Praha dostala pokutu od antimonopolního úřadu. V souvislosti s opencard, která pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS), bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu.