Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let | E15.cz

Letiště má na přípravu ranveje dalších pět let

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo životního prostředí prodloužilo pražskému letišti platnost ekologického stanoviska.

Vedení Letiště Praha si může oddechnout a dál bez stresu připravovat stavbu paralelní vzletové a přistávací dráhy. Ministerstvo životního prostředí po několikaměsíčním posuzování prodloužilo platnost klíčového souhlasu se stavbou z hlediska vlivů na životní prostředí (EIA).

Zelený souhlas získalo letiště koncem října 2011 po zdlouhavém procesu a až na druhý pokus. Původně platil do října, Ministerstvo životního prostředí teď ale rozhodlo o jeho prodloužení do října 2021.

„Oznamovatel musí v rámci žádosti prokázat, že od vydání stanoviska nedošlo k podstatným změnám záměru, k podstatným změnám podmínek v dotčeném území a podobně,“ uvedla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Letiště tak může pokračovat v přípravě na navazující územní řízení. „Podnikáme postupné kroky pro zahájení výstavby, která by podle platného harmonogramu mohla začít zhruba v roce 2022,“ sdělila mluvčí letiště Marika Janoušková.

Zprovoznění dráhy za zhruba devět miliard korun je naplánováno na rok 2025. Stavba se přitom neustále odsouvá, například podle plánů z roku 2010 měla nová ranvej začít sloužit letadlům už v roce 2014. Vedení letiště v čele s Václavem Řehořem ale nikam nespěchá, definitivní rozhodnutí chce učinit až v roce 2019. „V prvním kroku se podíváme na využitelnost dosavadních kapacit. Teď budeme investovat do stávající dráhy,“ řekl nedávno deníku E15 Řehoř. Letecké dopravce chce mimo jiné motivovat, aby dráhu v čase rovnoměrněji zatěžovali.

Kapacita letiště se má s dostavbou nové ranveje podle dokumentace zvýšit na více než 21 milionů cestujících. K tomu má ale Ruzyně daleko, loni jejími branami prošlo třináct milionů lidí. Současná hlavní vzletová a přistávací dráha vystavěná v šedesátých letech prošla před čtyřmi lety miliardovou rekonstrukcí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.