Německá vláda se dohodla s Lufthansou na záchraně. Vyjde na miliardy eur | e15.cz

Německá vláda se dohodla s Lufthansou na záchraně. Vyjde na miliardy eur

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to uvedla agentura DPA. 

Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise.

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard korun). Německý stát by na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

Lufthansa minulý týden uvedla, že je v pokročilé fázi jednání o dohodě, která by vládě dala dvě křesla v dozorčí radě. Plná hlasovací práva by ale využila jen za mimořádných podmínek, jako je ochrana firmy před převzetím. Lufthansa jedná s vládou o pomoci už několik týdnů, jednání se ale zadrhla na tom, jak velký vliv by měl mít stát v aerolinkách výměnou za pomoc. Lufthansa očekává, že mezi podmínkami dohody bude zrušení budoucích výplat dividend a omezení mezd managementu.

Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že Německo získá v Lufthanse nové akcie, které koupí za nominální cenu 2,56 euro za akcii. Za 20procentní podíl by měl stát zaplatit zhruba 300 milionů eur. Vláda také investuje do Lufthansy 5,7 miliardy eur prostřednictvím tiché účasti, což znamená, že získá kapitál bez hlasovacích práv. Část tohoto podílu bude možné vyměnit za dodatečný majetkový podíl v objemu pěti procent. Tichá účast ale bude zahrnovat platbu čtyřprocentního úroku pro letošní a příští rok. Úrok by se měl postupně zvyšovat až na 9,5 procenta, aby byla firma motivována k rychlému splacení pomoci. Lufthansa rovněž získá půjčku tři miliardy eur do státní banky KfW.

Lufthansa odmítla zprávu komentovat. Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že jednání jsou v závěrečné fázi, ale že ještě nebyla oficiálně dokončena.

Jednání mezi Lufthansou a německým státem trvají už týdny. Podnik zaměstnává asi 138 tisíc lidí a následkem koronavirové krize jsou v ohrožení pracovní místa desítek tisíc z nich.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah