Stávka pilotů Lufthansy skončila, řešení nepřinesla | e15.cz

Stávka pilotů Lufthansy skončila, řešení nepřinesla

Letadla aerolinek Lufthansa na letišti v Mnichově
Letadla aerolinek Lufthansa na letišti v Mnichově
• 
ZDROJ: E15 Stepan Bruner

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Piloti německých aerolinek Lufthansa o půlnoci oficiálně ukončili stávku, aniž by odborovému svazu Cockpit podařilo nalézt shodu s vedením aerolinek. Lufthansa připouští, že celý spor může skončit až u rozhodčího soudu.

Většina letů by se již dnes měla uskutečnit podle letového řádu. Zrušeno má být ještě si 41 ze zhruba 1800 dnešních letů, převážně lety naplánované před 10:00 v rámci Evropské unie. Není mezi nimi žádný let z Prahy ani do Prahy.

Odbory jsou s protestem spokojené. „Z našeho pohledu proběhla stávka úspěšně. Myslím, že jsme dali zřetelně najevo, že si nenecháme všechno líbit,“ řekl rozhlasové stanici Deutsche Welle mluvčí VC Jörg Handwerg. Odbory podle něj nevylučují možnost další stávky, pokud by Lufthansa nepřistoupila na jejich požadavky, do konce dubna ale s žádnou další protestní akcí nepočítají.

Během stávky piloti od Lufthansy nedostali žádnou novou nabídku. Jak prohlásil člen představenstva Lufthansy Kay Kratky, aerolinky už v minulém týdnu předložily nabídku, o které by se mělo jednat. Obě strany ale nakonec možná budou muset využít služeb zprostředkovatele, připouští Kratky. „Pokud bychom vyčerpali všechny možnosti, jde o ověřený prostředek,“ dodal.

Podle předběžných odhadů mohla způsobit třídenní stávka pilotů společnosti škody až 75 milionů eur (2,1 miliardy korun), což odpovídá zhruba pěti procentům plánovaného provozního zisku za letošní rok. Celkem Lufthansa musela během třídenní stávky zrušit 3800 letů, což odpovídá 90 procentům jejího běžného provozu. Rušení letů postihlo téměř půl milionu cestujících. Zhruba 500 letů, které se uskutečnily, řídilo 190 pilotů, kteří nejsou členy svazu Cockpit, a 100 manažerů Lufthansy, kteří mají pilotní oprávnění.

Odbory vyhlásily stávku, aby zvýšily tlak na vedení Lufthansy při jednáních o lepších pracovních podmínkách pro piloty. Požadují, aby Lufthansa neposouvala hranici pro předčasný odchod do důchodu z 55 na 60 let. Piloti chtějí také během nadcházejících dvou let zvýšit plat o deset procent. V současnosti je průměrný plat pilotů Lufthansy 180 tisíc eur (4,9 milionu korun) ročně. Vedení Lufthansy však nepředpokládá, že by pilotům po stávce předložilo novou nabídku kolektivní smlouvy, která by vyšla vstříc požadavkům odborů.

Kromě Lufthansy způsobila stávka škody i letištím, která přišla o miliony eur na poplatcích za odbavené cestující. Ztráty hlásí i podniky nabízející služby na letištích, kterým se kvůli úbytku pasažérů snížil obrat.

* **

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah