Studie: Letecký průmysl krize nezasáhne, poroste dál | e15.cz

Studie: Letecký průmysl krize nezasáhne, poroste dál

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O více než desetinu v porovnání s rokem 2011 vzrostou letos navzdory dluhové krizi výkony světového leteckého průmyslu. Hlavním tahounem bude americký Boeing, píše se v nové studii úvěrové pojišťovny Euler Hermes. Analýza společnosti Deloitte naopak předpovídá stagnaci obrannému a bezpečnostnímu průmyslu.

Dva nejsilnější hráči Boeing a Airbus našli v roce v roce 2011 zákazníky pro dohromady 1011 strojů, podle odhadu Euler Hermes jich letos prodají o 12 procent více, tedy 1130. Devítiprocentní nárůst zisku očekává komerční divize Boeingu, která bude profitovat na dodávkách nového B787 Dreamliner. Naopak Airbusu poroste letos zisk jen o dvě a půl procenta, bude těžit především z prodeje největšího osobního letadla na světě modelu A380, ale současně se ho dotknou výdaje s vývojem A350 ve výši 12 miliard eur.

Airbus A 380

Současná dluhová krize vývoj v leteckém průmyslu příliš neovlivnila. Markantní propady v tomto odvětví v nedávné historii zapříčinila především „druhá ropná krize“ na začátku osmdesátých let (o 38 procent), válka v Perském zálivu (o 31 procent) a následná krize po teroristických útocích na USA 11.září 2001 (rovněž o 31 procent). Od roku 2003 letecký průmysl však stále roste a tento trend bude i v dalších letech, uvádí se ve studii Euler Hermes.

Sektor komerční letecké přepravy zaznamenal v roce 2011 celosvětový nárůst příjmů o deset procent a dosáhl obratu téměř 500 miliard dolarů. Lze to vysvětlit o šest procent větší poptávkou po přepravě a čtyřprocentním růstem cen. Negativně se v tomto odvětví projevilo zdražení leteckého paliva celkem o 31 miliard dolarů, což vede k pětiprocentnímu zvýšení nákladů na přepravu.

Nejvyšší nárůst čistých zisků podle studie v loňském roce zaznamenaly asijské letecké společnosti, konkrétně o čtyři procenta, americké a evropské spíše stagnovaly. Francouzští analytici Euler Hermes ve studii předpovídají v letošním roce jen mírný celosvětový růst letecké přepravy a to nejvýše tříprocentní. Podobně odhadují vývoj i analytici společnosti Deloitte.

ilustrační fotoAutor: theemiratesgroup.com

Letecký průmysl - včetně tuzemského - podle analytiků nastoupí cestu dlouhotrvajícího vzestupu vzhledem ke zvýšené poptávce po cestování za odpočinkem a obchodem. „Očekáváme, že finanční výsledky předních evropských společností včetně České republiky v sektoru letectví a obrany budou v roce 2012 podobné jako před rokem a pokles výnosů z obrany bude vyvážen snižováním nákladů a potenciálním růstem zakázek pro výrobu civilních letadel, jež se v současné době dostává na historické vrcholy. Letecký průmysl disponuje velmi kvalitními výrobními možnostmi a při včasném investování do vývoje a výrobních technologií mohou tuzemští výrobci očekávat v následujících letech stabilní růst,“ uvedl Bronislav Pánek, vedoucí partner Deloitte pro odvětví výroby a spotřebního průmyslu v regionu střední Evropy.

ilustrační fotoAutor: E15

Stagnaci naopak podle studie zaznamená globální obranný a bezpečnostní průmysl z důvodu očekávaného snížení výdajů na armádu, a to především v USA a v Evropě. Zároveň lze očekávat agresivnější soutěž o menší počet velkých a významných obranných programů a růst prodejů v sektoru obrany do Indie, Brazílie, Spojených arabských emirátů, Saúdskoarabského království, Japonska a Jižní Koreje - zemí, které začínají ekonomicky růst a potřebují posílit svou obranyschopnost.

Jihokorejský tank K1 při cvičení nedaleko demarkační linie, která rozděluje poloostrovAutor: ctk

V roce 2012 bude sektor letectví a obrany pravděpodobně pokračovat ve vývoji přelomových technologií jako je kybernetická bezpečnost, řízená energie, vysoce výkonné mikrovlnné zbraně, nadzvukové střely, dalekonosné a výškové bezposádkové letecké systémy a speciální software, který dokáže sledovat finanční transakce teroristů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery