České podniky jsou pro fondy atraktivní
Podle investičního manažera Advent International Milana Kulicha je to díky solidnímu vývoji HDP, stabilní měně a dostupnosti financování. „Malý domácí trh a exportně orientované hospodářství však způsobuje, že tento trh je více ovlivněn vývojem v západní Evropě. Při vyhodnocování investičních cílů budou tedy investoři zkoumat výkonnost firem v letech 2008 a 2009,“ uvedl Kulich.
Šéf Enterprise Investors Ivan Jakúbek je přesvědčen, že se Česko v mnoha ukazatelích blíží vyspělým státům Evropské unie, jako je Německo. „To dává investorům větší jistotu, pokud jde o riziko země,“ říká. Což na druhé straně ale trochu snižuje růstový potenciál. „Češi jsou však velmi zkušení ve vývozu svých služeb a produktů, což by mělo nahradit nedostatek vnitřního obchodu pro rapidnější růst. Česko je vedle Polska a Rumunska nejzajímavějším trhem v regionu CEE,“ shrnuje Jakúbek.
Private equity fondy loni podle asociace EVCA do středoevropského regionu investovaly 1,3 miliardy eur, o rok dříve to bylo přes dvě miliardy. V Česku fondy investovaly 193 milionů eur. Nyní se chystají na zpomalení ekonomiky. Jakúbek připouští, že jim dluhopisová krize může dočasně přiškrtit finanční kohouty. „Některá odvětví to ale nepocítí, a dokonce je lepší mít během budoucích změn peníze investované v dobrém podniku,“ poznamenává.
„Nižší dostupnost a vyšší náklady dluhopisového financování negativně ovlivní akviziční financování, což bude platit zvlášť pro průměrné investiční příležitosti,“ dodává Kulich.
Trh fúzí a akvizic v červenci |