Průzkum Barclays se konal na přelomu druhého a třetího červnového týdne a zúčastnilo se ho 899 investorů. Grexit očekává v příštích třech měsících jenom 23 procent z nich.
Názor, že takový scénář by znamenal velké negativum pro světové trhy, zastávala necelá pětina oslovených. Necelých 30 procent předpokládalo, že na ostatní země na okraji eurozóny by měl takový krok pouze omezený dopad.
Bankovní společnost UBS se ve své analytické zprávě zabývala dopady odchodu Řecka z eurozóny na rozvíjející se ekonomiky. Takový vývoj by z hlediska šíření nákazy podle ní nejvíce zasáhl země střední a východní Evropy, především Česko, Maďarsko a Polsko. Ekonomiky těchto zemí silně závisí na vývozu a rovněž vyvážejí výrazné množství zboží a služeb do zemí eura, stojí ve zprávě.
UBS zkoumala i možný dopad na měny rozvíjejících se trhů. Kdyby Grexit probíhal rychle a chaoticky, vedlo by to podle ní k oslabení východoevropských měn. Ty by vůči americkému dolaru mohly přijít až o pětinu hodnoty.
„Největší počáteční dopad… by byl na měny jako je maďarský forint a polský zlotý, kde bychom očekávali pěti až desetiprocentní znehodnocení vůči euru, což implikuje pokles o 15 až 20 procent vůči dolaru,“ napsali analytici.