Manažeři hedgeových fondů čelí kritice | E15.cz

Manažeři hedgeových fondů čelí kritice

Manažeři hedgeových fondů čelí kritice
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Hedgeové fondy jsou větší než kdykoli v historii. Klientům teď spravují 2,13 bilionu dolarů. Většina těch, kdo fondům svěřuje své peníze, nepatří ke světovým superboháčům. Převažují penzijní fondy, pojišťovny a obdobné instituce. Bobtnající objem aktiv však neznamená, že by hedgeové fondy byly výnosnější než kdy jindy. Loňský rok byl pro ně druhým nejhorším v historii. Průměrný fond prodělal 5,25 procenta, horší to bylo už jen v roce 2008.

Nemilosrdná čísla mnohým investorům připomínají nepříjemnou pravdu: průměrné hedgeové fondy jsou jen vyhazováním peněz. Nejčastěji si účtují dvouprocentní poplatek z objemu spravovaných aktiv a dvacet procent ze zisku. Kritika fondů není nikterak nová, jen zesílila po nedávném propadu výkonnosti a rekordních ztrátách mediálně známých manažerů. John Paulson ve svém hlavním fondu loni přišel o 51 procent, což znamená nejvyšší absolutní ztrátu v historii hedgeových fondů.

Loňský rok byl také devátým v řadě, kdy jednoduché portfolio – namíchané ze šedesáti procent akcií a čtyřiceti procent dluhopisů – překonalo výkonnost průměrného hedgeového fondu. Upozornil na to bývalý bankéř JP Morgan Simon Lack, autor knihy The Hedge Fund Mirage, který patří k nejhlasitějším kritikům hedgeových fondů.

Od roku 2008 jejich výkonnost v podstatě kopíruje vývoj akciových trhů, což je v rozporu se základním tvrzením fondů s největší koncentrací v londýnské čtvrti Mayfair a americkém státu Connecticut. Fondy totiž vždy slibovaly výkonnost, která nebude korelovat s vývojem trhů.

Asociace manažerů alternativních investičních fondů si nedala kritiku líbit a zadala si studii, která zmapovala historii hedgeových fondů. Došla k výsledku, že fondy za celou dobu existence vydělaly investorům průměrně 12,61 procenta ročně. Na poplatky manažerům fondů šla 3,54 procenta, investorům tak zbylo zhodnocení 9,07 procenta.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!