UniCredit posílí kapitál na východě, Česko ale zůstává atraktivním trhem | E15.cz

UniCredit posílí kapitál na východě, Česko ale zůstává atraktivním trhem

Unicredit Bank
Unicredit Bank
• 

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uplynulý rok si banky působící na východ od Aše chválí. Podle dřívější zprávy UniCreditu loni rostly dvakrát rychleji než banky v západní Evropě. Proti nim jsou ale stále podinvestované. To chce změnit i UniCredit.

„Jsme největší bankou v regionu a chceme tu zůstat, protože výnosnost aktiv je zde dvakrát vyšší než v západní Evropě. Pro naši skupinu je region CEE hnacím motorem růstu,“ řekl deníku E15 Carlo Vivaldi, výkonný ředitel divize pro střední a východní Evropu skupiny UniCredit.

Na celkových tržbách skupiny UniCredit se náš region podílí necelou čtvrtinou.

Podle Vivaldiho je na tom nejlépe střed Evropy. „V některých zemích bychom chtěli růst více než v jiných a tím pádem do nich alokovat více kapitálu. Česká republika a Slovensko mezi tyto země určitě patří.“ Ačkoli UniCredit působí ve třinácti zemích CEE, na celkových tržbách skupiny se region podílí necelou čtvrtinou. Zbytek generují jen tři země – Itálie, Rakousko a Německo.

UniCredit tak chce postupně navýšit východní investice. „Více kapitálu bude znamenat investice, více poskytnutých úvěrů a vyšší tržby. Rentabilita v regionu je dvakrát vyšší než v západní Evropě, je tedy rozumné zvýšit kapitálovou alokaci na východ.“

Vivaldi: Česko zůstává atraktivním trhem
Carlo Vivaldi, UniCredit Autor: Foto unicredit
Vedle posílení své pozice ve střední a východní Evropě se italská banka UniCredit soustředí především na digitalizaci celé skupiny.
Je pro vás střední Evropa navzdory politickým změnám v Maďarsku či Polsku stále atraktivní?

V regionu chceme zůstat. Ukázali jsme, že si za investicemi stojíme i ve složitých časech. Jako se stalo v Maďarsku, kde jsme s řadou opatření proti bankám nesouhlasili, ale zůstali jsme tam.
A co třeba Ukrajina anebo dříve Kazachstán?

V obou zemích jsme byli po vrcholu finanční krize svědky rychlého zhoršování podnikatelského prostředí, i když z různých důvodů. Nakonec jsme se rozhodli snížit své podnikatelské riziko a soustředit se na jiné země. Například Česko a Slovensko, kam hodláme alokovat více kapitálu.
Je pro banky dnes složitější vydělávat?

Vydělávat udržitelně určitě těžší je. Pokud váš model není udržitelný, pak zemi, ve které podnikáte, nepomůžete k dalšímu růstu. To znamená, že vaši klienti neporostou vzhledem k počtu, ani co se týče objemu spravovaných prostředků.
Prý investujete do digitálních technologií, protože nechcete dopadnout jako média či hudební byznys. Čeká banky stejný osud?

Digitální byznys ohrozí až 60 procent bankovních zisků. Aby nám neujel vlak, investujeme 1,2 miliardy eur do digitalizace celé skupiny. Pokud nyní nebudete jako banka reagovat, riskujete, že budete vytlačeni ze systému. Pro finančně technologické firmy to je zatím jednodušší, protože nepodléhají žádné regulaci. Zatím.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah