Věřitelé Ukrajiny jsou zklamaní, jednání o zmírnění dluhu váznou | E15.cz

Věřitelé Ukrajiny jsou zklamaní, jednání o zmírnění dluhu váznou

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Věřitelé Ukrajiny dali najevo zklamání z toho, že s Kyjevem nenašli základ k jednání o restrukturalizaci dluhu. Věřitelé v čele se společností Franklin Templeton přitom absolvovali telekonferenci, která měla restrukturalizaci dohodnout, a Kyjevu tak otevřít cestu k záchrannému programu za 40 miliard dolarů (987 miliard korun) pod vedením Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Výměnou dluhu chce vláda v Kyjevě do roku 2018 ušetřit více než 15 miliard dolarů. Otevřelo by jí to cestu k uvolnění dalších finančních prostředků z programu MMF. Ukrajina se snaží dohodnout se s věřiteli na podmínkách restrukturalizace v objemu 23 miliard dolarů, trvá ale na tom, aby věřitelé přistoupili na snížení hodnoty dluhopisů. Tento požadavek ale výbor věřitelů odmítá.

„Výbor začátkem května předložil návrh, který by tu zátěž rozdělil a který by zemi přinesl úlevu v objemu přibližně 15,8 miliardy dolarů. Byly by splněny i ty tři podmínky, které stanovil MMF,“ sdělil dnes věřitelský výbor. „Jsme zklamáni, že jsme zatím nenašli východisko k detailnějším jednáním hlavních hráčů a stále doufáme, že je v zájmu Ukrajiny, aby tato jednání začala co nejdříve,“ stojí ve sdělení výboru.

Optimistické trhy

Ukrajinský parlament v květnu schválil zákon, který chce Kyjev využít k tlaku na soukromé zahraniční věřitele v rámci jednání o restrukturalizaci dluhu. Zákon, který vládě umožňuje pozastavit splátky zahraničních dluhů, podepsal před více než týdnem ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Ceny ukrajinských státních dluhopisů denominovaných v dolarech tento týden výrazně zpevnily a dostaly se na maxima za několik měsíců. Reagovaly tak na optimismus, který investoři vkládali do jednání mezi věřiteli a vládou. Očekávalo se, že bude dohodnut nižší odpis dluhu, než byly původní předpoklady.

Tři sta miliard pro Kyjev. Zajistí si oligarcha díky investicím svobodu?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.