Německá ekonomika meziročně rostla o více než tři procenta
Domácí spotřeba se proti předchozím třem měsícům zvýšila o 0,3 procenta, z toho soukromá spotřeba o 0,2 procenta a veřejná o 0,6 procenta. Stát více utrácel hlavně kvůli ubytování a integraci rekordního přílivu migrantů. Ve všech případech ale tempo růstu zpomalilo. Vývoz vzrostl o 1,2 procenta, dovoz naopak o 0,1 procenta klesl. Hrubé kapitálové investice se snížily o 2,1 procenta. V prvních třech měsících roku naopak o 0,1 procenta vzrostly.
„Tentokrát byl zdrojem růstu hlavně zahraniční obchod, méně pak domácí poptávka,“ poznamenal ekonom finančního ústavu Nordea Bank Holger Sandte. Vyšší ceny energií ale podle něj v příštích měsících zřejmě sníží soukromou spotřebu. „Ale navzdory některým rizikům je výhled ekonomiky slušný. Výrazný rozpočtový přebytek vytváří prostor například pro další zvýšení státních investic,“ dodal podle agentury Reuters.
Statistický úřad dnes také oznámil, že rozpočtový přebytek v první polovině letošního roku činil 18,5 miliardy eur (500 miliard korun), což je zhruba 1,2 procenta HDP. Byl to nejvyšší přebytek za první pololetí od znovusjednocení země v roce 1990. Rozpočet podpořily vyšší příjmy z daní díky hospodářskému růstu, rekordně vysoká zaměstnanost a vysoká soukromá spotřeba. Přebytek zaznamenaly i místní samosprávy a systém sociálního zabezpečení.
Německá ekonomika, která je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků, loni vzrostla o 1,7 procenta. Růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.
Německá vláda v dubnu potvrdila, že letos by tempo hospodářského růstu mělo zůstat na loňské úrovni, odhad růstu na příští rok ale snížila na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Německá centrální banka naopak začátkem června výhled růstu ekonomiky na letošní rok zhoršila na 1,7 procenta z dosavadní předpovědi 1,8 procenta.