Česká pošta vydá speciální známky k EXPO 2025, školy spojí kreativní síly
Česká pošta ve spolupráci s českou účastí na EXPO 2025 vydává dva aršíky poštovních známek připomínající českou stopu na prestižní světové výstavě, která se bude konat v japonské Ósace. První známka je věnována českému národnímu pavilonu a jeho symbolům. Druhá vznikla ve spolupráci s partnerem české účasti Mucha Foundation a vzdává hold Alfonsi Muchovi, jehož dílo patří k nejvýznamnějším symbolům české kultury a je v Japonsku mimořádně populární. Obě emise budou dostupné od 16. dubna 2025 a nebudou dotisknuty.
Letošní limitovaná edice, jejímž autorem je výtvarník Adam Hoffmeister, vychází v omezeném nákladu. Aršík věnovaný českému pavilonu vydaný v počtu 23 tisíc kusů zachycuje český národní pavilon z dřevěných CLT panelů a skla, který je poctou české sklářské tradici i symbolem technologické vyspělosti země.
Známka dále zobrazuje logo české účasti, jehož součástí je tradiční lipový list s odkazem na české broušené sklo a japonské origami, od grafického studia ginger&fred. Prezentuje také maskota české účasti na EXPO 2025, exponauta Reného, který je odkazem úspěchu československého pavilonu z ósackého EXPO 1970. Druhý aršík vydaný v nákladu 26 tisíc kusů vyobrazuje čtyřdílný cyklus uměleckých plakátů Roční období (1896), v němž Mucha prostřednictvím ženských postav zachytil proměny přírody.
„Jsem rád, že Česká pošta vydává hned dvě exkluzivní edice, které nejen oslavují český pavilon, ale také odkaz Alfonse Muchy – umělce, jehož dílo je v Japonsku nesmírně ceněné. EXPO není jen o budoucnosti a inovacích, ale i o odkazu, který po sobě zanecháváme. Za několik let se ohlédneme zpět a právě tyto známky budou jedním z mement, která nám letošní světovou výstavu připomenou. Stejně jako my se dnes pyšně odkazujeme na úspěšnou československou účast na EXPO 1970,“ říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
Šance pro tvořivé žáky a studenty
Organizátoři české účasti představili i další iniciativu – výstava EXPO 2025 v Ósace nemá být jen oslavou architektury, české kultury a inovací, ale také inspirací pro české žáky a studenty. Proto vznikl vzdělávací projekt kreativní výchovy, který propojuje základní, střední i odborné školy napříč republikou. Obnáší interaktivní výukové materiály i tvůrčí aktivity inspirované českou účastí na EXPO 2025. Jeho cílem je podpořit kreativitu mladé generace a přiblížit jim koncept světových výstav. Program vzniká ve školním roce 2024/2025 pod vedením Petry Čihákové, zakladatelky iniciativy Knihy trochu jinak.
Projekt propojuje studenty a pedagogy různých typů škol – od základních po odborné a umělecké instituce. Součástí programu jsou populárně naučné aktivity, které žáky motivují k vlastní tvorbě inspirované českým pavilonem a jeho hlavním motivem. Žáci a studenti spolupracují s pedagogy a odborníky z různých odvětví a zapojují se do široké škály aktivit – od tvorby scénografických kostýmů nebo šperků až po využití 3D tisku a multimédií.
Často dochází také k mezioborové spolupráci – na některých projektech pracují dohromady i zdánlivě neslučitelné obory, jako jsou scénografové a kováři. Vznikají i společné projekty mezi vícero školami v jednom městě. Některé výstupy propojují umění s moderními technologiemi, jiné se věnují historickému odkazu české účasti na světových výstavách nebo prohloubení japonsko-českých vztahů.
Výsledky studentské tvorby budou prezentovány na doprovodných akcích EXPO 2025 včetně výstav a workshopů. Dalšími důležitými výstupy jsou konkrétní podpůrné výukové materiály, které v mnohých případech pomáhají tvořit samotní studenti. Tyto materiály studentům přibližují například historii světových výstav nebo téma české účasti na EXPO 2025: Talent a kreativita pro život.
Konkrétně vznikly například vzdělávací materiály, komiksová kniha 100 let české literatury v Japonsku, kniha Talent a kreativita pro život o českém maskotovi Reném nebo publikace 100 let československého a českého výstavnictví na EXPO.
Podpůrné materiály vznikají se spolupráci s garantem ČT Edu pro český jazyk a literaturu Františkem Brožem a předsedou Asociace češtinářů Josefem Soukalem.
Studentská díla, která zatím vznikla:
- Skleněná soška maskota Reného tvořeného nad kahanem
- Komiks & kniha 100 let české literatury v Japonsku
- Scénografické kostýmy Člověk a česká příroda, příroda v zajetí člověka, maska
- Kniha Talent a kreativita pro život
- Komiks 100 let československého a českého výstavnictví na EXPO (org. BIE)
- Rekvizity z videoklipu Karol&Kvído