Majitel Billy a Penny musí zaplatit 24 milionů, nedodržel dohodu s ÚOHS

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Mlada fronta

ČTK
Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokutu 23,89 milionu pro německou společnost Rewe Zentralfinanz, která provozuje například prodejny Billa. Firma nedodržela závazky z roku 2008, jimiž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podmínil její fúzi se společností Plus Discount. Pokutu firma dostala v roce 2013. Může se ještě proti ní bránit podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Právní zástupce společnosti Tomáš Fiala dnes řekl, že to po poradě s klientem zváží.

Rewe provozuje supermarkety Billa a Penny Market, které převzaly prodejny Plus. Ve správním řízení ÚOHS v roce 2008 zjistil, že na některých místních trzích by toto spojení mohlo narušit hospodářskou soutěž. Proto Rewe nabídla závazky, tedy prodej čtyř obchodů v dotčených regionech. ÚOHS je považoval za dostatečné a fúzi povolil. Prodejny měly být prodány do jednoho roku od vydání rozhodnutí, což se nestalo.

Rewe několikrát požádala o odklad a přehodnocení závazků na prodej pouze dvou supermarketů. Úřad firmě částečně vyhověl, nicméně ani upravené závazky společnost nesplnila. Předem určené prodejny v Domažlicích a Trutnově neprodala.

Její právní zástupce dnes u soudu například tvrdil, že firma kvůli trutnovské prodejně oslovila všechny potenciální zájemce, nikdo ale o ni údajně neměl zájem. Prodejnu v Domažlicích chtělo například konkurenční Tesco, nabídlo ale údajně pětinu obvyklé ceny. Podle Rewe byla také výše pokuty nepřiměřená, v obdobných případech údajně ÚOHS ukládá nižší sankce.

Soud: pokuta mohla být mnohem vyšší

To ale soud odmítl. Soudkyně Veronika Baroňová například uvedla, že pokuta tvoří asi 0,05 procenta ročního obratu firmy, ÚOHS přitom může ukládat pokuty do deseti procent. „Pokuta nebyla uložena v nepřiměřené výši, nebyly ani zákonné důvody pro snížení její výše,“ uvedla dnes Baroňová.

Právnička Hana Banszelová, která zastupovala antimonopolní úřad, dnes u soudu uvedla, že výsledná sankce je vzhledem k obratu firmy minimální. Podle ní německá firma v některých případech nespolupracovala se zájemci o koupi prodejen. Ke snížení kupní ceny u prodejny, kterou chtělo Tesco, uvedla, že s tím muselo REWE u nuceného prodeje počítat. S úřadem firma údajně spolupracovala většinou, až když se blížily konce lhůt. Někdy zřejmě ani neposkytovala úplné informace.

Rewe koupila diskonty Plus od společnosti Tengelmann počátkem roku 2008 za 255 milionů eur (nyní asi 6,9 miliardy korun). Nákup nebyl pro Rewe prvním posílením na českém trhu. Firma již dříve koupila také obchody odcházející Delvity.