Turisté objevili Albánii, balkánskou zemi si zamilovali i Češi. Podívejte se proč | e15.cz

Turisté objevili Albánii, balkánskou zemi si zamilovali i Češi. Podívejte se proč

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Albánský turistický průmysl v loňském roce vydělal rekordních 1,5 miliardy eur (40,6 miliardy korun). K tomu, aby se tento růst udržel i v budoucnu, ale podle úřadů bude nutný větší dohled nad kvalitou nabízeného ubytování. I když při plánování dovolené většinu lidí nenapadne zrovna Albánie, albánský turistický průmysl vykazuje silný růst.

Albánii v roce 2015 navštívilo zhruba 15 700 českých turistů, zatímco v roce 2012 jich bylo jen 9300, sdělila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Čechy na Albánii lákají hory i pláže, ale i finanční dostupnost. Nicméně tři z pěti turistů, kteří zavítají do Albánie, stále pocházejí ze sousedního Kosova, Makedonie a Černé Hory.

Země hledá zahraniční investory a způsoby, jak lépe zajistit dohled nad kvalitou ubytování, které hotely inzerují na svých webových stránkách. "Rostoucí zisk z turismu nám říká, že se Albánie stává soupeřem na regionálním turistickém trhu," cituje Balkan Insight nejmenovaný zdroj z albánského ministerstva hospodářství a cestovního ruchu.

Zpráva albánské centrální banky uvádí, že země v roce 2015 měla příjem z turismu 1,5 miliardy eur (40,6 miliardy korun). To je nový rekord za dobu, co země tato data shromažďuje a proti roku 2015 to představuje nárůst o 13 procent.

Albánie tento měsíc poprvé organizuje Středomořský veletrh, jehož značná část bude věnována právě turismu.

Dalším krokem k udržení turistického růstu je podle albánského ministerstva hospodářství a cestovního ruchu zlepšování infrastruktury. "Pracujeme na tom, aby mnoho míst bylo lépe přístupných. Máme i nedostatek kvalitních ubytovacích kapacit," uvedl zdroj z ministerstva.

Prohlédněte si od času 02:07 zajímavé záběry albánských turistických letovisek:
Video se připravuje ...
Edi Rama hovořil o albánských plánech na podporu turismu

Na nedostatek spolehlivého ubytování upozorňují i zástupci turistických asociací. Předseda hotelového odvětví albánské turistické asociace Zak Topuzi minulý týden v rozhovoru s listem Monitor řekl, že současné ubytovací kapacity už rostoucímu počtu turistů nestačí.

"Pořád máme k dispozici jen 67 tisíc lůžek, počet návštěvníků se přitom neustále zvyšuje. Neinvestuje se dostatečně do výstavby nových hotelových komplexů a mnoho hotelů nesplňuje nejvyšší standard," řekl.

Důležitým faktorem pro pokračující růst počtu návštěvníků je podle expertů i to, aby měla země co nabídnout i v průběhu roku, tedy kromě tří letních měsíců.

Albánská vláda začala investovat do turismu v albánských horách. Místopředseda vlády Niko Peleshi tento týden zveřejnil plány na přeměnu vesnice Voskopoja na jihovýchodě země v destinaci, kterou budou lidé navštěvovat nejen kvůli horám, ale i kvůli kultuře.

"Díky tomuto projektu, do něhož chceme investovat čtyři miliony eur (108 milionů korun), hodláme z Voskopoje udělat příklad úspěšného rozvoje zemědělské oblasti," řekl Peleshi.

Voskopoja leží v blízkosti města Korçë a dnes je už jenom vesnicí. V 18. století ale bývala malým městem, kde žili převážně Valaši, kteří tam postavili několik kostelů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah