České farmy se nadále slučují, výměrou převyšují průměr EU
Celková plocha farem v unii se ale nemění, což znamená, že se zvyšující se výměrou klesá počet zemědělských podniků. V Česku jich je nyní 23 600, téměř o dvě pětiny méně než před deseti lety. Podobný trend je patrný v celé Evropské unii.
Důvodem koncentrace vlastnictví je podle Pýchy důsledek ekonomického tlaku na provozovatele farem. „Pokud jste menší farmář, musíte mít dotace nebo vydělávat. To je u malých farem problém,“ říká šéf Zemědělského svazu sdružujícího rodinné farmy Martin Pýcha. Dalším důvodem úbytku majitelů farem je věkové složení majitelů.
české farmy |
Více než polovina provozovatelů farem je starší 55 let. To zhruba odpovídá i poměrům v Česku. „Nedochází ke generační obměně. Majitelé jsou často v důchodovém věku, a protože nemají nástupce, tak své podniky prodávají,“ říká Pýcha.
Česko je se 133 hektary průměrné výměry farem první v Evropské unii, Slovensko pak třetí. To je dáno zejména historickým vývojem a kolektivizací v padesátých letech.
České farmy se slučují |
Země bývalé federace jsou výjimkou nejen v EU, ale i v bývalém východním bloku, který přitom po druhé světové válce prošel stejně jako tehdejší Československo obdobím vlády komunistů.
Polsko, Rumunsko či Maďarsko jsou ale na chvostu tabulky. Důvodem je fakt, že v ostatních zemích buď kolektivizace neproběhla tak důkladně, nebo se od ní dokonce i ustoupilo.