Jižní Morava dostane víc než miliardu na boj se suchem | E15.cz

Jižní Morava dostane víc než miliardu na boj se suchem

ilustrační foto, sucho
ilustrační foto, sucho
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo zemědělství předpokládá, že se letos bude na jižní Moravě investovat zhruba 1,1 miliardy korun do zlepšení hospodaření s vodou. Většina peněz je z národních zdrojů, jen menší část jsou dotace z Evropské unie. Loni to bylo zhruba 305 milionů, zdůraznil dnes ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jižní Morava patří k regionům nejvíce postiženým suchem a další dopady sucha kraji hrozí i do budoucna, řekl Jurečka na tiskové konferenci.

Během několika měsíců začne na jižní Moravě také pracovat komise, která bude podle potřeby opatření proti suchu koordinovat. „Každý dělá něco a je potřeba se domlouvat. Kromě ministerstva a kraje jde například o Povodí Moravy, Lesy ČR, Český hydrometeorologický ústav či Mendelovu univerzitu,“ řekl Jurečka.

Peníze půjdou do investic v několika oblastech. První z nich jsou protipovodňová opatření, která už nemají zahrnovat pouze suché poldry, ale i takové úpravy, které pomohou vsakování vody. Dále se budou stavět vodovody, kanalizace či čistírny v obcích pod tisíc obyvatel. „Představili jsme možnosti starostům a hlásí se o dotace. Jsou přístupnější než evropské dotace z operačního fondu Životní prostředí,“ poznamenal Jurečka.

Obnova zavlažování

Další investice zlepší podmínky zemědělcům a půjdou do obnovy nebo do budování zavlažovacích zařízení, která se na jihu kraje stavěla za socialismu. Po roce 1990 se však privatizovala a dnes funguje jen část z nich. Posledním opatřením jsou pozemkové úpravy jednotlivých katastrů, aby se krajina vrátila co nejvíce do podoby před rokem 1948, po kterém byla citlivě obhospodařovaná krajina rozvrácena.

Opatření, která se chystají, nemají podle Jurečky reagovat jen na nynější stav, ale i na předpokládaný. „Vědci z Mendelovy univerzity mají výhled na dalších 20 let a evidují nejen již ohrožené katastry, ale i ty, které ohrožené budou,“ doplnil ministr.

Více sadů a vinic

Ministerstvo také chystá brzy zavést další opatření na ochranu před půdní erozí, která je na jižní Moravě problémem jak kvůli přívalovým dešťům, tak kvůli větru. „Chceme, aby na jižní Moravě bylo více ovocných sadů a vinic na úkor jednoletých rostlin. Také by se zde mělo pěstovat více zeleniny, kterou jde dostat pod kapkovou závlahu,“ nastínil Jurečka, které plodiny by dostaly při rozdělování peněz přednost.

Zemědělci také budou muset dodržovat přísnější osevní postupy. Zatímco nyní stačí střídat tři plodiny, nově to budou čtyři. Na svažitých pozemcích ministerstvo také omezí velikost pozemku. „Určíme, jaká může být maximální délka bloku jedné plodiny, aby se nestalo, že při přívalovém dešti se spláchne půda. Část pozemku se oseje například na podzim a část na jaře. Tyto problémy jsou například na Kyjovsku,“ poznamenal Jurečka.

emědělci, kteří budou chtít žádat o dotace, budou muset splňovat tato nařízení. Platit mají od příštího roku. Ministerstvo však chystá kampaň, aby s tím mohli zemědělci začít už letos.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah