Allianz: Požár v Unipetrolu způsobil škody za víc než 12 miliard | E15.cz

Allianz: Požár v Unipetrolu způsobil škody za víc než 12 miliard

Požár v Unipetrolu
Požár v Unipetrolu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celkové škody, jež vznikly v souvislosti s loňským požárem v chemičce Unipetrolu u Litvínova, dosáhnou podle studie pojišťovny Allianz 12,4 miliardy korun. Nejde o škodu jen v chemičce, ale o odhad všech navazujících škod, to je i škod jejích dodavatelů, uvedla pojišťovna. Unipetrol odmítl odhad škod komentovat.

Podle studie Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) se požár v roce 2015 zařadil mezi první desítku největších případů, kde na vině nebyla příroda. Vyšetřování příčin události v největším chemickém areálu v České republice policisté ještě neukončili.

Požár a výbuch poškodil etylénovou jednotku v chemickém areálu v Záluží loni 13. srpna. „Studii Allianz nebudeme komentovat,“ řekl Jiří Hájek za Unipetrol. Ušlý zisk kvůli požáru Unipetrol v říjnu odhadl na 1,6 miliardy korun.

Po několikadenním požáru v Záluží stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Rekonstrukci etylénové jednotky zahájil holding loni v prosinci, opětovně ji chce Unipetrol uvést do provozu letos v říjnu.

Riziko pro celý sektor

Podíl důsledků přerušení průmyslového provozu na celkové výši škod je v současnosti podle Allianz prokazatelně větší než před deseti lety. „Nejčastějším spouštěčem těchto pohrom jsou přitom požáry a výbuchy v provozovnách, jako tomu bylo i loni v létě v případě litvínovské chemičky,“ uvádí studie pojišťovny.

„Zatímco v minulosti mohl velký požár nebo exploze ovlivnit třeba pouze jednu nebo dvě firmy, dnes tyto škody zasahují čím dál tím větší počet firem a mohou dokonce globálně ohrozit celé sektory,“ komentoval obsah studie předseda představenstva AGCS Chris Fischer Hirs.

Požáry či výbuchy obsadily podle studie první místo žebříčku nejčastějších příčin přerušení provozu firem, celosvětově měly v období 2010 až 2014 na svědomí 59 procent všech těchto škod. Na druhém místě byly bouřky, na třetím poruchy strojů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah