Budoucí majitel první turecké jaderné elektrárny dostal licenci

ilustrační foto, Jaderná elektrárna v Cattenomu v Lorraine (Francie)

ilustrační foto, Jaderná elektrárna v Cattenomu v Lorraine (Francie) Zdroj: CC BY-NC-ND 2.0: Toucanradio via Flickr

ČTK
Budoucí provozovatel první jaderné elektrárny v Turecku dostal od regulačního úřadu předběžnou licenci k přípravě provozu. Společnost Akkuyu tak bude moci zahájit nezbytné investice do přípravy projektu, jehož výstavba u pobřeží Středozemního moře má začít v příštím roce. Turecko se dohodlo na stavbě elektrárny s ruským podnikem Rosatom před čtyřmi lety a od té doby jedná o dalších dvou jaderných projektech s jinými dodavateli.

Projekt první turecké jaderné elektrárny, jehož náklady se odhadují na 20 miliard dolarů (486 milionů Kč), se už zpožďuje o rok a půl. Termín jejího spuštění se nyní posunul na rok 2022. Odklady zavinily regulační průtahy a zpřísněné schvalování z hlediska životního prostředí v reakci na havárii v japonské jaderní elektrárně Fukušima.

Akkuyu dostane definitivní licenci k výrobě elektrické energie v nové elektrárně, pokud splní požadavky uvedené v předběžném povolení, uvedl podle agentury Reuters šéf úřadu pro regulaci energetického trhu Mustafa Yilmaz. Turecko naprostou většinu své spotřeby energie dováží, což pro něj znamená roční náklady zhruba 50 miliard dolarů. Ankara chce, aby nejméně pět procent domácí produkce elektrické energie pocházelo z jádra.

Předloni Turecko podepsalo dohodu o výstavbě druhé jaderné elektrárny na břehu Černého moře s konsorciem japonských společností Mitsubishi Heavy Industries a Itochu Corporation spolu s francouzskou GDF Suez. Loni Ankara zahájila předběžná jednání o výstavbě třetí jaderné elektrárny v zemi s americkou společností Westinghouse, která je součástí japonské skupiny Toshiba.