České firmy budou chtít na úsporách energií vydělat

Největší příležitost vidí Dlouhý v přechodu od fosilních paliv k většímu využívání elektřiny. Ať už jde o elektrifikaci dopravy, využívání tepelných čerpadel či výrobu úspornějších spotřebičů a zařízení. Případné dotace na úsporná opatření by měla podle Dlouhého více zohledňovat dopady na průmysl a ekonomiku. Preferovat by se měla taková opatření, která využívají tuzemské technologie a tuzemskou práci.
Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že energetická náročnost českého průmyslu postupně klesá. „Pořád ale není jasné, jak budeme energetickou efektivitu měřit. V průmyslu by mělo smysl zaměřit se na spotřebu energie na jednotku produkce místo na absolutní snižování spotřeby energií,“ upozorňuje Jakub Vít ze Svazu průmyslu a dopravy.
Roli sehraje i ČEZ
Studie společnosti EkoWATT vyčíslila potenciál úspor energií v průmyslu na 23 procent. Problém je v tom, že podniky se do investic samy příliš nehrnou. Zpravidla při výběru investičních příležitostí sáhnou po zvýšení produktivity výroby, které má lepší návratnost než energetické úspory.
Větší roli při prosazování úspor v průmyslu by nyní mohl sehrát ČEZ. Ten na konci loňského roku koupil většinový podíl v poskytovateli energetických služeb EVČ a ovládl tak dvě třetiny trhu s energetickými službami. Do nich patří i investice do úsporných opatření, které se splácejí z ušetřených nákladů na energie. ČEZ chce tyto služby více nabízet. „Ve společnosti Vítkovice Steel nyní provádíme výměnu osvětlení, která přinese úsporu 61 procent nákladů za energii. Firma ušetří i za servis osvětlení,“ uvádí jeden z příkladů Petr Štulc z ČEZ.