České firmy budou chtít na úsporách energií vydělat | E15.cz

České firmy budou chtít na úsporách energií vydělat

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zástupci českého průmyslu mění názor. Energetické úspory, které si naordinovala Evropská unie, už nevnímají jako hrozbu, ale jako příležitost pro další růst. Investice do efektivnějšího využívání energií zlepší konkurenceschopnost firem a zvednou také výkon ekonomiky. „V příštích pěti až šesti letech bude přínos pro HDP ve výši 110 miliard korun, které vytvoří tržní subjekty,“ odhaduje Vladimír Dlouhý, předseda Hospodářské komory.

Největší příležitost vidí Dlouhý v přechodu od fosilních paliv k většímu využívání elektřiny. Ať už jde o elektrifikaci dopravy, využívání tepelných čerpadel či výrobu úspornějších spotřebičů a zařízení. Případné dotace na úsporná opatření by měla podle Dlouhého více zohledňovat dopady na průmysl a ekonomiku. Preferovat by se měla taková opatření, která využívají tuzemské technologie a tuzemskou práci.

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že energetická náročnost českého průmyslu postupně klesá. „Pořád ale není jasné, jak budeme energetickou efektivitu měřit. V průmyslu by mělo smysl zaměřit se na spotřebu energie na jednotku produkce místo na absolutní snižování spotřeby energií,“ upozorňuje Jakub Vít ze Svazu průmyslu a dopravy.

Roli sehraje i ČEZ

Studie společnosti EkoWATT vyčíslila potenciál úspor energií v průmyslu na 23 procent. Problém je v tom, že podniky se do investic samy příliš nehrnou. Zpravidla při výběru investičních příležitostí sáhnou po zvýšení produktivity výroby, které má lepší návratnost než energetické úspory.

Větší roli při prosazování úspor v průmyslu by nyní mohl sehrát ČEZ. Ten na konci loňského roku koupil většinový podíl v poskytovateli energetických služeb EVČ a ovládl tak dvě třetiny trhu s energetickými službami. Do nich patří i investice do úsporných opatření, které se splácejí z ušetřených nákladů na energie. ČEZ chce tyto služby více nabízet. „Ve společnosti Vítkovice Steel nyní provádíme výměnu osvětlení, která přinese úsporu 61 procent nákladů za energii. Firma ušetří i za servis osvětlení,“ uvádí jeden z příkladů Petr Štulc z ČEZ.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.