ČEZ sloučil divize obchodu a strategie. Povede je Cyrani | e15.cz

ČEZ sloučil divize obchodu a strategie. Povede je Cyrani

Budova ČEZ v Praze
Budova ČEZ v Praze
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetická společnost ČEZ mění organizační strukturu. Sloučí divize obchod a strategie do jedné, kterou povede dosavadní ředitel divize strategie Pavel Cyrani. Změní se i další divize. O dalším působení obchodního ředitele Alana Svobody ve firmě se jedná, jednání ještě nejsou uzavřena, uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Dozorčí rada projednala návrh změn organizační struktury, která povede k tomu, že opětně bude každý člen představenstva zodpovědný za příslušnou divizi společnosti, dodal Kříž.

Divize distribuce a zahraničí se mění na divizi zahraničí, povede ji člen představenstva Tomáš Pleskač. Firma dále zřídí divizi vnější vztahy a regulace, v jejímž čele bude člen představenstva Ivo Hlaváč. „Do působnosti této divize přejde i věcné řízení společností ČEZ Distribuce a ČEZ Distribuční služby, které dosud byly v působnosti divize distribuce a zahraničí a jejichž působnost je výhradně na regulovaném trhu,“ dodal mluvčí.

Reakce na vývoj v Evropě

Nově vymezené divize podle Kříže reagují na aktuální vývoj evropské energetiky, kde se stále více projevuje vliv regulace a legislativy na podnikání. Zároveň se rozloží zodpovědnost za oblasti řízení ve Skupině ČEZ rovnoměrně mezi všechny členy představenstva, řízení tak podle mluvčího bude efektivnější. Všechny změny budou platné od 1. května.

Cyrani vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Titul MBA v oboru finance získal v USA na Kellogg School of Management. Před nástupem do ČEZ působil sedm let ve společnosti McKinsey & Company, kde se specializoval na energetiku. Ve Skupině ČEZ pracuje od roku 2005 a kromě útvaru správy aktiv řídil necelé čtyři roky útvar kontroly v divizi finance.

Dnešní Hospodářské noviny napsaly, že Svoboda o svůj post přijde. List připomněl, že byl dlouhodobým spolupracovníkem bývalého šéfa ČEZ Martina Romana. V letech 2004 až 2006 Svoboda působil jako místopředseda představenstva ČEZ. Kvůli podezření z insider tradingu, tedy zneužití důvěrných informací, svůj post opustil. Soud ho ale v roce 2012 očistil, nyní se s Českou národní bankou soudí o pokutu 1,7 milionu korun.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni meziročně snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tento týden navrhl, aby ČEZ vyplatil celý loňský zisk akcionářům. Stát by tak získal zhruba 25 miliard korun, o deset miliard více než loni. Dosud ČEZ vyplácel zhruba 50 až 60 procent zisku.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci řekl, že politika výplaty dividend ČEZ musí být posouzena ve vztahu k investicím ČEZ, tedy i dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Výplata dividend v jednom roce ale není něco, co může znemožnit dostavbu Temelína. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je ale pravděpodobnější variantou tendru na dostavbu Temelína v současnosti jeho zrušení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah