ČEZ svolal kvůli policejnímu zásahu mimořádné jednání dozorčí rady

Jednání si podle Pačese vyžádalo ministerstvo financí, uvedl to na konferenci k státní energetické koncepci.
„K tomu, o co vlastně šlo a co policie zabavila jak v Praze, tak v Hradci Králové, jsem si vyžádal podrobný materiál. Zdá se, že problém opravdu není v ČEZu, ale ve výrobcích a partnerech, kteří elektrárny stavěli,“ sdělil Pačes. Dodal, že ČEZ pravděpodobně doplatit na některé stavební práce.
Detektivové zasahovali v energetické společnosti během úterý. Policejní zdroje týdeníku Euro upozornily, že detektivové prověřují lobbisty, kteří fotovoltaické elektrárny, které později skoupil ČEZ, postavili a vlastnili. V této souvislosti byla zmiňována především jména Romana Janouška a Ivo Rittiga. Policisté firmu požádali o vydání několika vytipovaných dokumentů, podkladů a o součinnost při vyšetřování.
Ralsko a Amun.Re
Policie ale teď pod dozorem Lenky Bradáčové prověřuje především vlastnické převody solárních zdrojů, které později skončily v majetku ČEZ. Týkat se to tak může především obrovské solární elektrárny v Ralsku, u níž padala jména lobbistů Janouška a Rittiga.
ČEZ se už v minulosti stál předmětem zájmu protikorupční policie v souvislosti s koupí solární elektrárny od firmy Amun.Re. Policie případ otevřela koncem loňského roku a později odložila, letos v březnu oznámila, že se okolnostmi transakce znovu zabývá. ČEZ od firmy Amun.Re koupil za pět miliard korun obří solární parky na Českolipsku.
V médiích se objevily informace o tom, že firma Amun.Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za kterou se mohou skrývat vlivní lobbisté.
Solární podvody: v hledáčku jsou projekty s miliardovými dotacemi