ČEZ svolal kvůli policejnímu zásahu mimořádné jednání dozorčí rady | E15.cz

ČEZ svolal kvůli policejnímu zásahu mimořádné jednání dozorčí rady

ČEZ
ČEZ
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dozorčí rada ČEZ se mimořádně sejde kvůli zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v energetické společnosti kvůli fotovoltaickým elektrárnám. Jednání se má podle zastupujícího předsedy dozorčí rady firmy Václava Pačese konat příští čtvrtek.

Jednání si podle Pačese vyžádalo ministerstvo financí, uvedl to na konferenci k státní energetické koncepci.

„K tomu, o co vlastně šlo a co policie zabavila jak v Praze, tak v Hradci Králové, jsem si vyžádal podrobný materiál. Zdá se, že problém opravdu není v ČEZu, ale ve výrobcích a partnerech, kteří elektrárny stavěli,“ sdělil Pačes. Dodal, že ČEZ pravděpodobně doplatit na některé stavební práce.

Detektivové zasahovali v energetické společnosti během úterý. Policejní zdroje týdeníku Euro upozornily, že detektivové prověřují lobbisty, kteří fotovoltaické elektrárny, které později skoupil ČEZ, postavili a vlastnili. V této souvislosti byla zmiňována především jména Romana Janouška a Ivo Rittiga. Policisté firmu požádali o vydání několika vytipovaných dokumentů, podkladů a o součinnost při vyšetřování.

Ralsko a Amun.Re

Policie ale teď pod dozorem Lenky Bradáčové prověřuje především vlastnické převody solárních zdrojů, které později skončily v majetku ČEZ. Týkat se to tak může především obrovské solární elektrárny v Ralsku, u níž padala jména lobbistů Janouška a Rittiga.

ČEZ se už v minulosti stál předmětem zájmu protikorupční policie v souvislosti s koupí solární elektrárny od firmy Amun.Re. Policie případ otevřela koncem loňského roku a později odložila, letos v březnu oznámila, že se okolnostmi transakce znovu zabývá. ČEZ od firmy Amun.Re koupil za pět miliard korun obří solární parky na Českolipsku.

V médiích se objevily informace o tom, že firma Amun.Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za kterou se mohou skrývat vlivní lobbisté.

Solární podvody: v hledáčku jsou projekty s miliardovými dotacemi

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah