Elon Musk řádí, Tesla trpí. Podpora německých extremistů může srážet prodeje elektromobilů

Tesla v Německu

Tesla v Německu Zdroj: Profimedia.cz

Superboháč Elon Musk podpořil Donalda Turmpa
Miliardář Elon Musk na mítinku Donalda Trumpa po inauguraci (20.1.2025)
Superboháč Elon Musk
Elon Musk se radoval z americké vlajky na Marsu
Miliardář Elon Musk na mítinku Donalda Trumpa po inauguraci (20.1.2025)
6 Fotogalerie
Jiří Liebreich

Americkému výrobci elektrických vozů Tesla se vstup do nového roku zrovna nevydařil. Na klíčových evropských trzích se lednové prodeje firmy propadly až o vyšší desítky procent. Nezdar může být částečně způsoben tím, že zákazníci čekají na uvedení vylepšené verze Modelu Y, ale také bezprecedentními verbálními zásahy Elona Muska, spolumajitele automobilky, do evropské, především pak německé politiky.

Na lednový meziroční propad prodejů se akcionářům Tesly nekouká vůbec dobře. Oproti stejnému měsíci loni si Tesla pohoršila ve Francii o 63,4 procenta, v Německu o 59,5 procenta, ve Švédsku o 44,3 procenta, v Norsku o 37,9 procenta a ve Velké Británii o 7,8 procenta. Na těchto trzích udala 1141, respektive 1277, 405, 689 a 1458 vozů. Například německý trh s elektromobily jako celek přitom v prvním měsíci roku 2025 narostl, a to o více než polovinu, prodalo se zde přes 34 tisíc aut. Výsledkem tak byl propad tržního podílu Tesly v Německu ze čtrnácti na, pro značku nezvyklá a pouhopouhá, čtyři procenta.

Důvodů, proč se tak děje, se nabízí vícero. Tesla už dávno není ani zdaleka jedinou volbou, uvažuje-li zákazník o čistě elektrickém voze, automobilky se předhánějí, kdo nabídne „víc“ za nižší cenu. Část věrných zákazníků Tesly také mohla odkládat potenciální nákup z důvodu vyčkávání na modernizovanou verzi Modelu Y, jenž má výrobce uvést na trh v prvním pololetí tohoto roku.

Silným faktorem, který však patrně také sráží prodejní čísla Tesly, je veřejné vystupování jejího zakladatele Elona Muska. V Německu, kde má automobilka jedinou evropskou továrnu na výrobu aut a kde se jí v lednu propadly prodeje o 59,5 procenta, Musk bezprecedentně zasahuje do předvolební kampaně. Před volbami do Německého spolkového sněmu, které se budou konat 23. února, opakovaně podpořil krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD).

Ta by dle průzkumů mohla ve volbách dosáhnout druhého místa s rekordními více než dvaceti procenty voličských hlasů. Podpora jedné z nejbohatších a nejmocnějších osob tohoto světa se projevila například v prosinci, kdy Musk hostil 75minutovou diskuzi na své platformě X s lídryní AfD Alicí Weidelovou. Ta v debatě například nepravdivě tvrdila, že byl Adolf Hitler socialista, připomínají Financial Times.

GALERIE: Nová Škoda Superb Sportline

Škoda Superb Sportline
Škoda Superb Sportline
Škoda Superb Sportline
Škoda Superb Combi Sportline
Škoda Superb Combi Sportline
19 Fotogalerie

Negativní vliv Elona Muska na Teslu

Musk vzápětí sklidil ostrou kritiku od končícího německého kancléře Olafa Scholze a jeho hlavního rivala, vůdce křesťanských demokratů Friedricha Merze za to, že podporuje stranu, která volá po masových deportacích migrantů, hraje si s hesly z nacistické éry a je zpravodajskou službou částečně klasifikována jako pravicově extremistická. Muskovu platformu X zároveň vyšetřují evropské úřady kvůli algoritmu, jenž určuje, které příspěvky se uživatelům zobrazují.

Potíže s odbytem však nemá Tesla „pouze“ na evropských trzích. Nedaří se jí ani ve svém rodišti, na domácím trhu v Kalifornii. Ze zprávy Kalifornské asociace prodejců nových automobilů za loňské čtvrté čtvrtletí totiž vyplývá, že Tesla vůbec poprvé ve své historii meziročně ztratila, a to 11,6 procenta. Prodala necelých 27 tisíc vozů, takže její tržní podíl v Kalifornii klesl z šedesáti na 52,5 procenta. Stejně jako při propadu na evropských trzích i zde platí, že si Tesla pohoršila v době, kdy trh s elektromobily jako celek rostl, byť jen mírně o více než procento.