Exxon Mobil začal vrtat v Rusku. Vysloužil si Putinovu pochvalu | E15.cz

Exxon Mobil začal vrtat v Rusku. Vysloužil si Putinovu pochvalu

ČTK

Share on Facebook Messenger
Americký ropný gigant Exxon Mobil zahájil ropné vrtné práce v ruské polární oblasti navzdory sankcím uvaleným na jeho ruského partnera Rosněfť. Vysloužil si za to uznání a pochvalu od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Sankce Spojených států vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi nemají zastavit společné projekty ruských a amerických společností. Nicméně mají za cíl odstřihnout Rosněfť od přístupu k penězům ze Západu a zakazují přístup k moderním technologiím.

„Dnešní komerční úspěch je vedený efektivní mezinárodní spoluprací,“ řekl Putin při videokonferenci s generálním ředitelem Rosněfti Igorem Sečinem a hlavním manažerem firmy Exxon Mobil v Rusku Glennem Wallerem. „Podniky, včetně ruských a zahraničních společností, si to dokonale uvědomují a navzdory určitým současným politickým problémům převažují pragmatismus a zdraví rozum a jsme potěšeni, když to slyšíme,“ dodal.

Exxon kvůli zahájení prvního vrtu v Karském moři přivezl ropné zařízení z Norska. Jeho rozhodnutí je považováno za vyslovení důvěry v Rosněfť, kterou řídí Putinův blízký přítel Sečin, na kterého rovněž dopadly sankce Washingtonu.

„My samozřejmě vítáme tento přístup (ke spolupráci) a z naší strany jsme otevřeni rozšíření naší spolupráce,“ prohlásil Putin. „Jsem přesvědčen, že společné projekty mezi Rosněftí, firmou Exxon Mobil a dalšími společnostmi budou přínosem pro naše národní hospodářství, přispějí k posílení globální energetické situace,“ uvedl.

Waller, který mluvil rusky, dodal, že firma chce i nadále v Rusku působit. „Naše spolupráce je dlouhodobá. Vidíme zde velké možnosti a jsme připraveni zde, s vaším souhlasem, pracovat.“

USA a Evropská unie zavedly vůči Rusku řadu sankcí, od zmrazení majetku po zákaz vydávání víz pro podnikatele a úředníky blízké Putinovi, aby omezily ruským státním bankám napojení na západní kapitál. Moskva odpověděla na sankce zákazem dovozu potravin z USA, EU, Austrálie, Kanady a Norska. Premiér Dmitrij Medveděv rovněž pohrozil dalšími odvetnými opatřeními v případě, že Západ přistoupí k dalším sankcím vůči Rusku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.