„Když se podíváme na historii energetiky v Evropě, USA nebo Číně, vidíme ekonomický rozvoj postavený na uhlí. Ale Afrika by mohla být prvním regionem, který svůj růst spojí s obnovitelnými zdroji,“ prohlásil výkonný ředitel IEA Fatih Birol v souvislosti s nedávno zveřejněnou zprávou.
Birol dodal, že tato vize je realistická díky klesajícím nákladům na obnovitelné zdroje (například cena solárních panelů klesla v letech 2009 až 2014 o 75 procent) i snahou afrických vlád zajistit, aby nejméně dva ze tří obyvatel měli přístup k elektřině.
O solárním boomu v souvislosti s Afrikou před několika týdny mluvil i britský ministr pro mezinárodní rozvoj Grant Shapps. Naopak nedostatek elektřiny zpomaluje sociální a ekonomický růst na mnoha místech Afriky, uved například ministr.
Google investuje do OZE v Keni |
---|
Technologický obr Google v říjnu letošního roku oznámil záměr investovat do největší africké větrné elektrárny, která má vzniknout v Keni. Projekt Lake Turkana by měl ročně generovat 1400 gigawatthodin elektrické energie, čímž by pokryčl 15 procent spotřeby středoafrické země. S instalovaným výkonem 310 megawattů bude Lake Turkana největším větrným parkem v Africe. |
Poptávka po elektřině neroste jen v Africe, ale také v Jihovýchodní Asii, na Středním východě. Skutečným motorem globální poptávky po energii je ale podle zprávy Indie. Dokument odhaduje, že indická poptávka po elektřině poroste masivně v souladu s tamní politikou a industriálním růstem. Ačkoliv se očekává růst spotřeby uhlí a ropy, Indii zajímají také obnovitelné zdroje - do roku 2030 země plánuje zvýšit jejich podíl na energetickém mixu na 40 procent.
OZE: do rokU 2030 větší než uhlí |
---|
Zpráva celkově odhaduje, že během příštích 25 let stoupne spotřeba elektřiny o 70 procent, ačkoliv půl miliardy obyvatel planety stále nebude mít k elektřině přístup. Obnovitelné zdroje by do roku 2030 měly překonat uhlí. |