IEA: Afrika by mohla ekonomicky růst díky zelené energii | E15.cz

IEA: Afrika by mohla ekonomicky růst díky zelené energii

Instalace solárních panelů ve vesnici v Beninu (ilustrační foto)
Instalace solárních panelů ve vesnici v Beninu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Solar Electric Light Fund: Flickr

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Afrika by mohla nastartovat růst pomocí obnovitelných zdrojů. Stane se tak prvním regionem, který spojí svůj růst se zelenou energetikou. Světovým spotřebitelem číslo jedna se ale stane Indie. Celkově by měly obnovitelné zdroje porazit uhlí do roku 2030. S takovými závěry přišla zpráva World Energy Outlook Special Report 2015 od Mezinárodní energetické agentury (IEA).

„Když se podíváme na historii energetiky v Evropě, USA nebo Číně, vidíme ekonomický rozvoj postavený na uhlí. Ale Afrika by mohla být prvním regionem, který svůj růst spojí s obnovitelnými zdroji,“ prohlásil výkonný ředitel IEA Fatih Birol v souvislosti s nedávno zveřejněnou zprávou.

Birol dodal, že tato vize je realistická díky klesajícím nákladům na obnovitelné zdroje (například cena solárních panelů klesla v letech 2009 až 2014 o 75 procent) i snahou afrických vlád zajistit, aby nejméně dva ze tří obyvatel měli přístup k elektřině.

O solárním boomu v souvislosti s Afrikou před několika týdny mluvil i britský ministr pro mezinárodní rozvoj Grant Shapps. Naopak nedostatek elektřiny zpomaluje sociální a ekonomický růst na mnoha místech Afriky, uved například ministr.

Google investuje do OZE v Keni
Technologický obr Google v říjnu letošního roku oznámil záměr investovat do největší africké větrné elektrárny, která má vzniknout v Keni. Projekt Lake Turkana by měl ročně generovat 1400 gigawatthodin elektrické energie, čímž by pokryčl 15 procent spotřeby středoafrické země. S instalovaným výkonem 310 megawattů bude Lake Turkana největším větrným parkem v Africe.

Poptávka po elektřině neroste jen v Africe, ale také v Jihovýchodní Asii, na Středním východě. Skutečným motorem globální poptávky po energii je ale podle zprávy Indie. Dokument odhaduje, že indická poptávka po elektřině poroste masivně v souladu s tamní politikou a industriálním růstem. Ačkoliv se očekává růst spotřeby uhlí a ropy, Indii zajímají také obnovitelné zdroje - do roku 2030 země plánuje zvýšit jejich podíl na energetickém mixu na 40 procent.

OZE: do rokU 2030 větší než uhlí
Zpráva celkově odhaduje, že během příštích 25 let stoupne spotřeba elektřiny o 70 procent, ačkoliv půl miliardy obyvatel planety stále nebude mít k elektřině přístup. Obnovitelné zdroje by do roku 2030 měly překonat uhlí.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah