Investice do obnovitelných zdrojů levná ropa nezastavila

solární panely (ilustrační foto)

solární panely (ilustrační foto) Zdroj: CC BY-NC-SA 2.0: Mike Baker via Flickr

ČTK
Loni silně rostly investice do obnovitelných zdrojů energie a dostaly se blízko rekordu, přestože ceny ropy v druhé polovině roku výrazně klesly. Pomohla hlavně rekordní výstavba nových solárních a větrných elektráren. Podle údajů Bloomberg New Energy Finance (BNEF) celkové investice do čisté energie činily 310 miliard dolarů (7,4 bilionu korun), o 16 procent více než před rokem.

Investice tak loni skončily blízko rekordu z roku 2011, kdy činily 318 miliard dolarů, uvedl list The Financial Times. Čína zůstala největším světovým investorem do obnovitelných zdrojů energie a dále zvýšila svůj náskok. Čínské investice loni stouply o 32 procent na 89,5 miliardy dolarů a na globálních investicích se země podílela 29 procenty.

Druhé skočily Spojené státy, jejichž investice do obnovitelných zdrojů vzrostly o osm procent na 51,8 miliardy dolarů. Investice v Evropě se zvýšily jen o jedno procento.

Význam dotací neklesá

Údaje naznačují, že vládní politiky, včetně regulačních ustanovení, daňových úlev a dalších dotací, jsou stále důležité pro úspěch investic do obnovitelných zdrojů energie. Obnovitelné zdroje jsou často dražší a méně flexibilní než fosilní paliva.

Náklady na technologie u obnovitelných zdrojů energie klesají, což znamená, že každý utracený dolar přináší vyšší kapacitu. Ta v některých oblastech loni dosáhla nových rekordů. Celosvětově byly loni vystavěny solární a větrné elektrárny o kapacitě 100 gigawattů. To bylo o 26 gigawattů více než před rokem.

Loňský pokles cen ropy a zemního plynu zlepšil konkurenceschopnost fosilních paliv vůči dalším zdrojům energie, jako jsou biopaliva a vítr. Odvětví obnovitelných zdrojů energie se však zatím drží.

Podle BNEF bylo loni ještě brzy na to, aby levná ropa měla větší dopad na investice do obnovitelných zdrojů. Vliv by také nemusel být výrazný, protože ropa se používá především v dopravě a většina obnovitelných zdrojů se používá pro výrobu elektřiny. Přímo si tak nekonkurují. Patrnější je vliv pouze u biopaliv, která konkurují přímo benzinu a naftě. Loni na celkových investicích do obnovitelných zdrojů energie měla biopaliva podíl jen 1,9 procenta, v roce 2006 to přitom bylo až 25 procent.