Kritici dostavby Temelína: chceme znát konkrétní reaktor

jaderná elektrárna Temelín

jaderná elektrárna Temelín Zdroj: profimedia.cz

Konkrétní typ reaktoru, posouzení začátku a konce palivového cyklu či přesné výpočty průběhu těžkých havárií chybějí kritikům v dokumentaci a posudku k dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Tyto výhrady vznesli účastníci dnešního veřejného projednávání vlivu dostavby elektrárny na životní prostředí. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ale není třeba znát konkrétní typ reaktoru, protože se posuzuje nejhorší z možných variant.

Proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí podle ekologů předběhl proces přípravy projektu, je veden v době, kdy není znám konkrétní typ reaktoru a jeho vliv na životní prostředí. „Zpracovatelé dokumentace, ale i posudku se vyhnuli těžkým nehodám, v podstatě říkají, že radioaktivita nepronikne přes hranice elektrárny a tím pádem to vůbec neřeší, což ale neodpovídá zadání,“ řekl Edvard Sequens z hnutí Calla.

Ekologům také chybí posouzení začátku i konce palivového cyklu - dopady těžby uranu a hlavně co s jaderným odpadem. Výstavba hlubinného úložiště má začít v roce 2050.

Řada diskutujících v českých Budějovicích se zaobírala eventuálním nedostatkem chladicí vody při extrémním suchu. V takovém případě by podle zpracovatele dokumentace Hněvkovické přehradě u elektrárny pomohla vodní nádrž Lipno nebo by se reaktor odstavil. Při nejvyšším plánovaném výkonu 3400 MWe jí bude zapotřebí za rok navíc 68,543.975 tun.

Zelení: Česko nové bloky nepotřebuje

Zástupci Strany zelených apelovali, že Česko nové reaktorové bloky až za 500 miliard korun nepotřebuje, loni se z Česka vyvezlo tolik elektřiny, kolik vyrobí současné dva bloky JETE. Podporovat by se měly alternativní zdroje. Náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc oponoval, že finální podíl těchto zdrojů v Česku při optimistickém výhledu pokryje jen 20 procent spotřeby. Vláda podle něj počítá se snižováním vývozu elektřiny, ale chce mít přebytkovou výkonovou bilanci a mírně přebytkovou výrobní bilanci.

Rakouský ministr životního prostředí Nikolas Berlakovich na jednání tlumočil negativní stanovisko jeho země k jaderné energetice a dostavbě elektrárny. Připomněl havárie v Černobylu a Fukušimě a konstatoval, že případné důsledky havárie v Temelíně se na hranicích nezastaví. K odstoupení Česka od jádra vyzývali i představitelé Bavorska.

Dostavbu dvou reaktorových bloků dva dny před veřejným projednáváním podpořil jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Kraj svůj vstřícný postoj při stavebním řízení podmínil investicemi do silnic a železnice. Ředitel elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský řekl, že vybudování nových výrobních bloků je strategickou investicí, jež Česku zabezpečí dlouhodobě stabilitu dodávek elektrické energie a v regionu zaměstnanost.